Reklama

Nadmierna potliwość - sprawdź przyczyny

Dbasz o higienę, a mimo to często odczuwasz nieprzyjemną wilgoć na ciele? Sprawdź, co może być tego powodem i jak sobie z tym poradzić. Pamiętaj, że gdy odczuwasz silny stres, organizm produkuje kortyzol, który nasila pracę gruczołów potowych.

Każdy z nas ma na skórze... miliony gruczołów potowych. Znajdują się m.in. na dłoniach i stopach, torsie, pod pachami, nad górną wargą i wokół nosa. Są nam niezbędne!

Pot nie tylko chłodzi skórę, chroniąc organizm przed przegrzaniem, ale także odprowadza z organizmu zbędne produkty przemiany materii (chlorek sodu, mocznik, amoniak). Przeciętnie w ciągu dnia wydzielamy 0,5–1 litr potu. Gdy jest gorąco, jeszcze więcej.

Co może nasilać pocenie: wysiłek fizyczny (zwłaszcza u osób na co dzień mało aktywnych); dieta zawierająca dużo podrobów, jaj, ryb, ostrych przypraw; gorące potrawy, kawa; niektóre leki (np. sterydowe) i zioła (np. kora wierzby); podróż, zwłaszcza męcząca, długotrwała, do innej strefy klimatycznej (powoduje zmiany w pracy układu krążenia i wydatkowaniu energii).

Reklama

Bywa, że wzmożona potliwość jest związana z gorszą kondycją psychiczną lub rozwijającą się chorobą. Aby jej zaradzić, trzeba zadbać o zdrowie!

Kobiece dolegliwości

Gdy doświadczasz silnego stresu, lęku lub złości, pobudzasz do działania tzw. nerwowy układ współczulny. Unerwia on również gruczoły potowe, stąd ich aktywne działanie w chwili zdenerwowania. Efekt? Wilgotne pachy i dłonie.

Problemy z tarczycą

Zdarza się, że gruczoł produkuje więcej hormonów, niż powinien (tzw. nadczynność tarczycy). Wtedy przemiana materii jest przyspieszona i organizm wytwarza dużo ciepła. Chudniesz, jesteś drażliwa, jest ci gorąco. Pocisz się na całym ciele.

Menopauza

Około 50. r.ż. w kobiecym organizmie obniża się poziom estrogenów. Powoduje to m.in, że mózg gorzej zawiaduje procesami termoregulacji w organizmie. Dokuczają ci zlewne poty.

Co jest zalecane

Codziennie postaraj się o aktywność fizyczną. Redukuje napięcie. Pij na noc ziółka uspokajające (melisę, kozłek). Wyspana masz większą odporność na stres.

Jeśli obawiasz się o tarczycę, zbadaj poziom jej hormonów we krwi (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). W razie potrzeby poradź się endokrynologa. Przy menopauzie pomogą preparaty roślinne (np. z pluskwicą, soją) i hormonalna terapia zastępcza.

Męskie problemy

Panowie bardziej od pań są skłonni zaniedbywać właściwą dietę... Lubią jeść tłusto, treściwie. Nie przepadają za warzywami. Mają słabość do późnych kolacji. To wszystko może przyczynić się u nich do nadwagi.

U osób z nadmierną masą ciała każdy ruch wymaga wysiłku i organizm łatwo się przegrzewa. Najbardziej pocą się twarz oraz klatka piersiowa.

Podwyższony poziom cukru we krwi

Cukrzyca może rozwinąć się w następstwie otyłości. Ostrzegają o niej m.in.: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, nieustępujące uczucie zmęczenia. Pojawia się obfity, zimny pot na całym ciele.

Zagrożone serce

O niewydolności organu mogą świadczyć duszności pojawiające się podczas leżenia i ustępujące w pozycji siedzącej lub stojącej, a także łatwe męczenie się (tzw. zmniejszona tolerancja wysiłku). Pocą się twarz i kończyny.

Przy nadwadze

Aby schudnąć i w rezultacie ograniczyć pocenie się, należy zmienić dietę na mniej kaloryczną. Wskazany jest regularny ruch.

Jeśli zachodzi podejrzenie cukrzycy, konieczne jest zbadanie poziomu glukozy we krwi (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). Jeśli będzie nieprawidłowy, lekarz zaleci terapię.

Gdy występuje obawa o kondycję serca, trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, który może zalecić badanie EKG oraz wizytę u kardiologa.

Rady dla nastolatków

W okresie dojrzewania uaktywniają się wcześniej niepracujące gruczoły potowe tzw. apokrynowe i apoekrynowe. Najwięcej ich znajduje się pod pachami i w okolicy narządów płciowych.

Są zdolne do wydzielania dużych ilości potu, ku zmartwieniu niejednego nastolatka. Wydzielina może mieć nieprzyjemną woń. Jest to spowodowane tym, że stanowi ona dobrą pożywkę dla bakterii.

Przy młodzieńczej potliwości

Ważne jest przestrzeganie zasad higieny, nie tylko codzienne mycie, ale także np. noszenie przewiewnych ubrań z bawełny. Ma znaczenie również dieta! Warto jeść dużo warzyw i owoców, pić niegazowaną wodę, zaś ograniczyć fast-foody, colę, napoje gazowane.

Spocony, ale bez gorączki

Dziecku też mogą zdarzyć się okresy nasilenia pocenia. Zwykle powody nie są groźne. Osłabienie np. po przebytej infekcji może nasilać pocenie się podczas wysiłku (a wcześniej tak nie było). Dobrze zrobić dziecku podstawowe badanie krwi (ze skierowaniem od pediatry).

Niedobór składników odżywczych, np. wit. D3, uaktywnia gruczoły potowe. Infekcje przewlekłe (np. zapalenie oskrzeli), alergie – zgłośmy to lekarzowi na wizycie kontrolnej.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: problemy | cukrzyca | menopauza | rady | EKG | oko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy