Reklama

Reklama

Nadzieja dla cierpiących na migrenę

Naukowcy z Mediolanu zidentyfikowali gen, który prawdopodobnie jest odpowiedzialny za ból głowy. To odkrycie jest efektem wieloletnich badań genetyków i neurologów.

Wyniki ich rewolucyjnych badań opublikowało właśnie naukowe pismo "Nature Genetics".

Naukowcy odkryli gen, badając pewną wielopokoleniową włoską rodzinę. Okazało się, że w sześciu kolejnych pokoleniach członkowie familii mieli tendencję do zapadania na migrenę.

Genetyk Giorgio Casari i neurolog Roberto Marconi z mediolańskiego Instytutu San Rafaele wyszczególnili u tych osób jeden wspólny gen. Jest on umiejscowiony w pierwszym chromosomie i stwierdzono, że powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie pompy sodowo-potasowej. Pompa wpycha jony sodu i potasu do komórek. W tych zmutowanych komórkach pojawia się obrzęk, co jest przyczyną bólu i wywołuje inne objawy charakterystyczne dla migreny.

Reklama

Pierwszy chromosom jest, jak dotychczas, najlepiej zbadany przez naukowców. Specjaliści uważają, że po ich ostatnim odkryciu tego charakterystycznego genu, znalezienie odpowiedniej terapii na uporczywy ból głowy jest tylko kwestią czasu.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy | naukowcy | gen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje