Nagietek lekarski w homeopatii
Calendula officinalis, a po polsku - nagietek lekarski. Wyciąg z tej rośliny ma silne właściwości gojące, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
- Lek pierwszej pomocy
- Zranienia i otwarte rany
- Intensywne krwawienie po usunięciu zęba
- Ból nieproporcjonalnie duży w stosunku do rany
Ogólny obrazCalendula officinalis jest pożytecznym lekiem w nagłych przypadkach. Używa się go przede wszystkim przy skaleczeniach, otarciach, płytkich ranach i oparzeniach.
Objawy wiodące
Calendula wykazuje powinowactwo do tkanek miękkich. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból.
Lek wspomaga powstawanie skrzepu i chroni ranę przed zakażeniem. Najczęściej używa się go jako leku pierwszej pomocy przy skaleczeniach, otarciach, lżejszych oparzeniach i przy otwartych ranach.
Można go używać z powodzeniem po Arnica montana (arnice górskiej). Przy urazach powypadkowych najpierw stosuje się Arnica montana, a potem Calendula officinalis, który ułatwia i przyspiesza gojenie rany.
Przy zranieniach przed zastosowaniem Calendula należy się upewnić, że rana została dobrze oczyszczona. Lek dobrze działa po usunięciu zęba.
Osobowość Calendula Officinalis
Jest to przede wszystkim lek pierwszej pomocy, używany przy niewielkich skaleczeniach. Najczęściej stosuje się go w sytuacjach ostrych i szybko przemijających.
Źródło leku
Calendula officinalis jest wytwarzana z nagietka lekarskiego. Wyciąg z tej rośliny ma silne właściwości gojące, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Nagietek
Nagietek, rosnący w południowej części Europy, jest krzaczastą, odporną na mróz rośliną, która osiąga wysokość 60 cm. Ma długie, wąskie, jasnozielone liście i jaskrawopomarańczowe lub żółte kwiaty. Liście i łodygi mają silny, charakterystyczny zapach. Nagietek wyrasta z nasion i dobrze się rozwija nawet na słabej glebie i w złych warunkach. Kwitnie od koń- ca wiosny. Nagietek można również
Tekst pochodzi z książki Christophera Hammond "Homeopatia. Zdrowie i natura".