Reklama

Nagłe skoki ciśnienia: Jak sobie z nimi radzić?

Praca ludzkiego serca jest ściśle związana z odczuwanymi przez nas emocjami, dlatego nadmierny stres, strach czy euforia mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Niemałe znaczenie ma też aktywność fizyczna oraz mało zbilansowana i obfitująca w tłuste produkty czy sól i cukry proste dieta. Gdy skoki ciśnienia są zbyt gwałtowne lub mają charakter nawrotowy, stanową zagrożenie dla zdrowia i mogą prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Jeśli towarzyszą im takie objawy jak silny ból głowy, zawroty i mdłości, zaczerwienienie twarzy i ból w klatce piersiowej, warto sięgnąć po ciśnieniomierz. Czujność powinny wzbudzić wartości przekraczające 140/90 mmHg. Jak radzić sobie ze skokami ciśnienia? Kto jest na nie najbardziej narażony?

Czym jest nadciśnienie, a kiedy mówimy o niedociśnieniu?

Ciśnienie tętnicze nie jest stałe i zmienia się pod wpływem odczuwanych emocji, aktywności fizycznej, diety czy stopnia nawodnienia organizmu. Przyjmuje się, że to optymalne nie powinno przekraczać 120/80 mmHg. Jeśli osiąga 140/90 mmHg i więcej, świadczy o nadciśnieniu, a jeśli wynosi poniżej 90/60 mmHg, to mowa jest o niedociśnieniu. Sporadyczne skoki ciśnienia towarzyszą niemal każdemu, dlatego łatwo je zbagatelizować. Gdy jednak pojawiają się zbyt często i towarzyszą im niepokojące objawy, takie jak silny ból głowy, zwłaszcza w jej tylnej części, zawroty, mdłości, zaczerwienienie twarzy, bóle oczu, drżenie rąk, nadmierna potliwość, ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista zastosuje odpowiednią terapię i przepisze adekwatne leki. Warto zaznaczyć, że skoki ciśnienia często idą w parze z innymi istniejącymi albo rozwijającymi się schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby nerek i nadnerczy, zespół Cushinga, zaburzenia endokrynologiczne czy zaburzenia lękowe. Dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnoza.

Reklama

Nadmierny stres prowadzi do skoków ciśnienia

Ryzyko pojawienia się nagłych skoków ciśnienia zwiększa się wraz z wiekiem i najczęściej pojawia się u pacjentów zmagających się z nadciśnieniem, ale coraz częściej dotyczy także osób w średnim wieku i młodych, zwłaszcza gdy są narażone na bardzo duży stres. Utrata kontroli nad emocjami, brak umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i presja otoczenia powodują, że ciśnienie rośnie, często w bardzo szybkim tempie. Pomocne mogą okazać się w tym przypadku rozmaite techniki służące rozładowaniu napięcia i metody relaksacyjne, takie jak joga, jogging czy aktywny relaks na świeżym powietrzu. Kluczowa jest także zmiana sposobu myślenia i postrzegania świata. Stresujących sytuacji całkowicie wyeliminować się nie da, ale można nauczyć się lepiej nad nimi panować. Jeśli indywidualna motywacja okazuje się niewystarczająca, a towarzyszący stres permanentny, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty - psycholog z pewnością wskaże efektywne sposoby radzenia sobie z nadmiernym napięciem, a lekarz rodzinny bądź kardiolog przepisze odpowiednie środki uspokajające.

Aktywność fizyczna pomoże na wahania ciśnienia

Niemałe znaczenie w walce z wahaniami ciśnienia ma eliminacja siedzącego trybu życia i umiarkowana aktywność fizyczna. Ruch jest nie tylko naturalnym wrogiem nadwagi i otyłości, ale także poprawia krążenie i uelastycznia naczynia krwionośne. Nie wspominając już o tym, że okazuje się wyjątkowo pomocy w rozładowywaniu negatywnych emocji, które są źródłem permanentnego stresu. Zbawiennie dla serca i wyregulowania poziomu ciśnienia tętniczego mogą okazać się spacery klasyczne bądź z kijkami, czyli nordic walking oraz częste marsze. Specjaliści zalecają także bieganie, pływanie oraz ćwiczenia aerobowe.

Zdrowa dieta pomoże wyregulować ciśnienie

Jeśli codzienna dieta jest mało zbilansowana i obfituje w przetworzone produkty naszpikowane cukrami prostymi, tłuszczami trans i solą, nie tylko rośnie ciśnienie, ale także zwiększa się ryzyko rozwoju schorzeń serca, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał serca. (Nadmierna ilość soli prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a tym samym wzrostu ciśnienia, z kolei tłuszcze trans m.in. podwyższają stężenie tzw. złego cholesterolu (LDL) we krwi, jednocześnie obniżając poziom "dobrego" cholesterolu (HDL i wywołują nadciśnienie). Układając jadłospis, warto zatem postawić przede wszystkim na warzywa i owoce, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów, a zwłaszcza obniżającego ciśnienie potasu, takie jak: pomidory, ziemniaki, awokado, fasola, groszek, śliwki, morele czy banany oraz ziarna i nasiona; jak również chudy nabiał i chude mięso, a zwłaszcza ryby i owoce morza. Optymalnym programem żywieniowym, jest dieta DASH, która bazuje na kompozycjach produktów naturalnie obniżających ciśnienie. Nie można także zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (zalecana porcja to 1,5 litra płynów dziennie) oraz rezygnacji z używek - pica alkoholu i palenia tytoniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy