Reklama

Najczęstsze przyczyny nieregularnych miesiączek

Brak okresu? Pierwszą rzeczą która przychodzi ci wówczas do głowy jest ciąża. Nie jest to oczywiście wykluczone, jednak są także inne możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy, które mogą być związane ze stosowaniem niektórych pigułek antykoncepcyjnych lub z początkiem menopauzy.

Wysoki poziom stresu

Twój poziom stresu może mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Jeśli występują bardzo duże obciążenia psychiczne, może to powodować nieregularne miesiączki. Gdy twoje ciało jest zajęte radzeniem sobie z wysokim poziomem stresu, twój mózg wyłącza produkcję estrogenu i innych hormonów potrzebnych do kontrolowania cyklu menstruacyjnego. W konsekwencji, termin twojego okresu może się przesunąć.

Badanie naukowe donoszą, że wysoki poziom stresu jest związany nie tylko z nieprawidłowościami w długości cyklu miesiączkowego, ale także z czasem trwania okresu, obfitością krwawienia czy bolesnością miesiączki.

Reklama

Jeśli twój okres spóźnia się, odpocznij po pracy i znajdź czas na odstresowanie swojego umysłu i ciała. Spróbuj jogi, gorącej kąpieli lub czytania książki.

Nadmierne ćwiczenia fizyczne

Choć regularne ćwiczenia fizyczne są dobre dla ogólnego stanu zdrowia, nadmierne ćwiczenia mogą być szkodliwe dla kobiet. W rzeczywistości nadmierna ilość ćwiczeń jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Kortyzol który jest uwalniany w odpowiedzi na wysiłek fizyczny, wytwarzany w nadmiernych ilościach podczas dużego wysiłku fizycznego może blokować produkcję hormonów płciowych.

Wraz z nadmiarem stresu fizycznego, wiele innych czynników przyczynia się do utraty miesiączki u kobiet nadmiernie ćwiczących fizycznie. Czynniki te obejmują niską zawartość tłuszczu w organizmie i wysoki wydatek energetyczny.

Skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia, czy twoje nieregularne miesiączki mogą być wynikiem nadmiernego wysiłku.

Niski wskaźnik masy ciała

Gdy wskaźnik masy ciała (BMI) spadnie poniżej 18 lub 19, oznacza to, że masz mało tkanki tłuszczowej. Niska zawartość tłuszczu w organizmie może przerwać wiele funkcji hormonalnych w organizmie, co może zahamowanie owulację i wpływać na cykl menstruacyjny.

Tkanka tłuszczowa jest ważna dla tworzenia estrogenu, a jego niski poziom może przyczynić się do nieregularnych miesiączek i utraty masy kostnej. W rzeczywistości ci, którzy mają niską zawartość tłuszczu w organizmie są narażeni na większe ryzyko związane z wystąpieniem poważnych schorzeń, takich jak anoreksja i bulimia. Kobiety cierpiące na anoreksję i bulimię często doświadczają zaniku menstruacji.

Zawsze należy pamiętać, że pewna ilość tkanki tłuszczowej jest niezbędna dla prawidłowego zdrowia i prawidłowej owulacji, więc ekstremalnie niskokaloryczne i niskotłuszczowe diety nie są wskazane dla kobiet.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników jest zaburzeniem równowagi hormonalnej u kobiet, która wpływa owulację, co może powodować nieregularne lub zanikające okresy. Inne objawy zespołu policystycznych jajników to trądzik, nadmierny wzrost włosów na ciele i przyrost masy ciała.

Badanie naukowe informuje, że podwyższony poziom androgenów w okresie dojrzewania jest związany z zespołem policystycznych jajników i niepłodnością w późniejszym życiu. W rzeczywistości, badanie to podkreśla znaczenie wczesnego wykrywania nieprawidłowości cyklu miesiączkowego.

Zaburzenia tarczycy

Wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy tarczycy, czy jest to nadczynność tarczycy czy niedoczynność , mogą spowodować nieprawidłowości miesiączkowania.

Tarczyca produkuje hormony, które wspomagają metabolizm i oddziaływanie wielu hormonów płciowych w organizmie. Zmiany estrogenów i kortyzolu mogą powstrzymać owulację, co z kolei wpływa na cykl menstruacyjny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy