Reklama

Najczęstsze znaki ostrzegawcze świadczące o mięśniakach

Mięśniaki to łagodne, nierakowe narośla, które występują w okolicy macicy. Kobieta może mieć jeden lub wiele mięśniaków jednocześnie. Mięśniaki macicy składają się z tkanki włóknistej i mięśni. Mogą mieć znikome rozmiary lub być widoczne bez większych trudności. Jednakże w większości przypadków rosną do dużych rozmiarów. Przyczyny Przyczyny mięśniaków pozostają stosunkowo mało znane, choć w większości przypadków wpływ mogą mieć czynniki genetyczne. Co z pewnością wiadomo, otyłe kobiety są bardziej narażone na rozwój mięśniaków niż kobiety o prawidłowej wadze. Wzrost mięśniaków może również być zależny od poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, dlatego ich występowanie jest najbardziej prawdopodobne w wieku rozrodczym. Choć nie zagrażają życiu, mięśniaki mogą okazać się bardzo niewygodne i niekorzystnie wpływają na ogólną jakość życia kobiety. A oto 10 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o występowaniu mięśniaków:

1.

Nadmierne i przedłużone krwawienie miesiączkowe

Jeśli wystąpią u ciebie wyjątkowo obfite krwawienie miesiączkowe lub jeśli okresy będą trwać dłużej niż 7 lub 8 dni bez przerwy, możesz cierpieć z powodu mięśniaków.

Według badań opublikowanych w 2012 roku, u 9,4 procent kobiet biorących w nim udział odnotowano występowanie mięśniaków macicy. Spośród nich u 59,8 procent odnotowano silne krwawienie, u 37,3 procent zauważono przedłużone krwawienie i u 33,3 procent występowało krwawienie między miesiączkami.

Skonsultuj się z lekarzem jeśli wystąpią u ciebie jakiekolwiek tego rodzaju nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym .

Reklama

2. Nietypowe bóle nie menstruacyjne

Jeśli często odczuwasz ból w miednicy, który nie ma związku z cyklem miesiączkowym, może to wskazywać na wzrost mięśniaków. Duże mięśniaki mogą wywierać ucisk na narządy w swoich okolicach.

Spośród 635 pacjentek, u których stwierdzono występowanie mięśniaków macicy, 15 procent zgłosiło dziwne nie menstruacyjne bóle miednicy. Dlatego też, jeśli często zauważysz, że występuje u ciebie ból w rejonie miednicy i to bez żadnego powodu, zwłaszcza poza okolicami twojego cyklu miesiączkowego, skonsultuj się z ginekologiem.

3.

Częste i bolesne oddawanie moczu

Pęcherz znajduje się w ścisłej bliskości macicy. Gdy mięśniaki rosną na macicy, wywierają nadmierny nacisk na sąsiednie narządy, w tym pęcherz. Powoduje to częste i bolesne oddawanie moczu.

Nacisk na pęcherz jest największy podczas leżenia. Zatem potrzeba oddania moczu, zwłaszcza w nocy, wzrasta wraz ze wzrostem mięśniaków. Utrata kontroli nad oddawaniem moczu jest objawem wzrostu mięśniaków.

Dlatego też, jeśli występują u ciebie którekolwiek z tych objawów dotyczących dolnych dróg moczowych, skonsultuj się z ginekologiem, tak szybko jak to tylko możliwe.

4. Bolesne stosunki

Obecność dużych mięśniaków w okolicach macicy może sprawić, że stosunki staną się bardzo bolesne dla kobiety. Dzieje się tak dlatego, że mięśniaki rosną w pobliżu pochwy albo szyjki macicy, która łączy pochwę i macicę.

Mięśniaki mogą więc wywierać nacisk na szyjkę macicy podczas stosunku i mogą powodować podrażnienie i ból w czasie stosunku. Mogą również powodować lekkie krwawienie po stosunku.

5. Obrzęk brzucha

Duże mięśniaki macicy mogą powodować pojawienie się zwiększania wielkości brzucha.

Ponieważ ludzie są bardziej skłonni do kojarzenia powiększonego brzucha z przyrostem masy ciała, jest to jeden z najmniej zauważalnych i ignorowanych objawów wzrostu mięśniaków.

Jeśli zauważyłaś, że twój brzuch (brzuch w szczególności narażony jest na obrzęki), jest obrzęknięty, a ty obwiniasz za to złą dietę, może warto przemyśleć to i skonsultować się z ginekologiem.

6.

Ból w dole pleców

Można się zastanawiać, w jaki sposób wzrost mięśniaków powoduje ból w dolnej części pleców. Wielkość mięśniaków jest różna, a niektóre są naprawdę duże i ciężkie. Ponadto takie duże i nieregularne w kształcie mięśniaki znajdują się często w dolnej, tylnej części macicy, stąd mogą powodować ból w dolnej części pleców.

Podczas gdy jest wiele powodów, które mogą przyczyniać się do bólu w dolnej części pleców, jeśli występują one często, a w szczególności z innymi objawami, może to wskazywać na wzrost mięśniaków, więc skonsultuj się z lekarzem.

7. Niepłodność

Podśluzówkowe mięśniaki lub mięśniaki trzonu macicy są najrzadszym typem tego schorzenia. Duże, podśluzówkowe mięśniaki mogą zablokować jajowody i utrudniają przejście komórek jajowych z jajników do macicy. Mogą więc powodować bezpłodność lub utrudniać zajście w ciążę.

Jeśli zauważysz u siebie problemy z poczęciem dziecka, warto skonsultować się z ginekologiem w kierunku ewentualnego występowania mięśniaków.

8. Poronienie

Podśluzówkowe mięśniaki często mogą prowadzić do poronienia. Gdy zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się przez jajowód w kierunku jamy macicy, to mięśniaki podśluzówkowe mogą utrudniać tę wędrówkę.

Mięśniaki mogą również wywołać stan zapalny w obrębie błony śluzowej oraz utrudniać prawidłowy rozwój płodu. Oba te czynniki mogą przyczynić się do poronienia.

9.

Zaparcia

Duże mięśniaki mogą wywierać nacisk na odbytnicę. To utrudnia normalne funkcje organizmu i jelit, a w konsekwencji może powodować zaparcia. Może także wystąpić ból w okolicy odbytu lub w trakcie wypróżniania.

Zaparcia są jednym z głównych objawów mięśniaków u kobiet. Zaparcia mogą wystąpić z różnych powodów. Jednakże, jeśli cierpisz na nie regularnie i zauważysz u siebie inne objawy mięśniaków, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem.

10. Ból nóg

Duże mięśniaki mogą również naciskać na nerwy rdzeniowe. To z kolei może sprawić, że zaczniesz odczuwać bóle nóg. Mogą one występować z różnych powodów. Jednakże, jeśli masz częste bóle nóg wraz z innymi objawami mięśniaków, warto zasięgnąć porady lekarskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: menstruacja | mięśniaki macicy | mięśniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy