Reklama

Najlepsze kuracje na ból brzucha

O tej porze roku więcej jemy, za to mniej się ruszamy. Mamy też osłabioną odporność np. na działanie rotawirusów. Łatwe domowe terapie pomogą złagodzić przykre dolegliwości.


Śliwkowa usprawni pracę leniwych jelit

Jedną z jesienno-zimowych niedogodności jest to, że mamy gorszy dostęp do świeżych owoców i warzyw. To sprzyja zaparciom. Jeśli boli cię brzuch i od kilku dni masz problem z wypróżnieniem, lekarze doradzają zjedzenie na czczo 4-5 suszonych śliwek namoczonych w wodzie przez noc. Można też wypić szklankę zsiadłego mleka lub kefiru albo wody z miodem (o temperaturze pokojowej). Zwiększy to procesy fermentacyjne w jelitach i doprowadzi do wypróżnienia, a w rezultacie ustąpienia uciążliwego bólu brzucha.

Miętowa usunie skutki przejedzenia

Po sutym obiedzie czujesz się przepełniona? By wspomóc trawienie i odzyskać lekkość w żołądku, dobrze jest wypić miętowy napar - łyżkę suszonych listków zalewa się szklanką wrzątku i przykrywa na 10 min, a następnie odcedza. Można też poratować się naparem z szałwii (według tego samego przepisu). Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy wyjdziesz na krótki spacer. Na kolejny posiłek przygotuj zaś potrawę z dodatkiem cykorii albo przyprawioną kminkiem lub rozmarynem - ułatwiają trawienie.

Reklama

Siemieniowa ochroni wrażliwą śluzówkę

O skłonnościach do choroby wrzodowej mogą ostrzegać nawracające piekące bóle w nadbrzuszu. Jeśli występują na czczo i ustępują po jedzeniu - choruje najprawdopodobniej dwunastnica. Jeśli pojawiają się 1-3 godziny po posiłku - żołądek. Ból jest spowodowany działaniem kwasów na śluzówkę. Aby ją przed nimi osłonić, warto popijać 2 razy dziennie kleik z siemienia lnianego - łyżkę nasion zalewa się 3/4 szklanki ciepłej wody i gotuje na wolnym ogniu kilka minut, często mieszając.

Herbaciana pomoże w razie ataku wirusów

Szybko zorientujesz się, że padłaś ofiarą grypy żołądkowej po silnych skurczowych bólach brzucha, biegunce i wymiotach. Na wirusy nie ma rady, zanim organizm się z nimi upora, zdążą ci trochę zaszkodzić. Ale możesz ograniczyć ich niekorzystne działanie, zjadając łyżeczkę liści czarnej herbaty (suchych, niezaparzonych). Wchłoną szkodliwe substancje, podobnie jak np. tabletka węgla.

Rumiankowa złagodzi zdenerwowanie

Sensacje żołądkowe z powodu stresu nękają nie tylko nastolatków. Niejeden dorosły reaguje w ten sposób na zdenerwowanie i napięcie. Aby uspokoić żołądek i wyciszyć organizm, sięgnij po rumianek (tzw. rzymski). Przygotowana z niego herbatka (łyżka suszonych kwiatów na szklankę wrzątku) ma działanie rozkurczające i przeciwbólowe, a dodatkowo uspokajające.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy