Najprostsze nawyki dobre dla nerek
Niezbyt skupiamy się na ich zdrowiu, tymczasem kamica coraz częściej dotyka nawet trzydziestolatków! Oto, co pomoże nam uniknąć problemów.
Nerki to bardzo "ciche" narządy. Gdy chorują, długo brak objawów. Dopiero, gdy zalegające w układzie moczowym kamienie są duże, mogą pojawić się dolegliwości.
Atak kolki nerkowej zdradzają: nagły, silny ból w dole pleców (promieniujący do pachwiny), nudności i wymioty, gorączka, ślady krwi w moczu.
Pomagają środki przeciwbólowe i rozkurczowe (zalecone przez lekarza). Czasem konieczny jest zabieg rozbicia kamieni (tzw. litotrypsja).
Aby nie dopuścić do kamicy
- Codziennie wypijaj 8 szklanek niegazowanej wody. Dzięki temu zwiększysz ilość wytwarzanego moczu i nasilisz jego przepływ w drogach moczowych. W rezultacie kamienie nie będą się formowały.
- Kilka razy dziennie staraj się oddawać mocz. Częste opróżnianie pęcherza zapobiega jego zastojowi, zbieraniu się osadu i powstawaniu kamieni.
- Nie spożywaj dużo soli, maksymalnie łyżeczkę (5 g) dziennie. Nerki zajmują się jej wydalaniem, nie wolno ich przeciążać. Pamiętaj, że na dozwoloną ilość składa się także sól występująca w gotowych produktach, np. pieczywie, płatkach, chrupkach, serkach, wędlinach.
- Bądź aktywna fizycznie, np. spaceruj, pływaj. Dzięki regularnym ćwiczeniom zapobiegasz nadwadze, która jest jednym z ważniejszych czynników rozwoju kamicy (bo sprzyja nadciśnieniu i cukrzycy, a w konsekwencji zaburzeniu pracy nerek).