Reklama

Najzdrowsze zioła i przyprawy dla serca

Prawie 50% zgonów w Polsce spowodowanych jest chorobami układu krążenia, takimi jak zawał serca czy udar. Zaczyna się niewinnie – najczęściej od nadciśnienia, nadwagi i zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Z biegiem lat na skutek nieprawidłowej diety (nadmiernego spożywania węglowodanów oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego) i braku aktywności fizycznej wiele osób zmaga się z miażdżycą, a nawet chorobą wieńcową. Niedrożne naczynia krwionośne coraz bardziej obciążają serce, prowadzą do jego niewydolności, a także niedotlenienia całego organizmu. Dlatego kluczowe jest prowadzenie zdrowego stylu życia, zbilansowana dieta, a także profilaktyka. Sprawdź, jakie przyprawy i zioła włączyć do diety, by wzmocnić serce i naczynia krwionośne, a także obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu.

Głóg

Kwiatostany i owoce głogu wykazują zbawienny wpływ na układ krążenia. Warto stosować je jako wsparcie w leczeniu początków choroby wieńcowej. Znajdujące się w roślinie substancje bioaktywne rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają mięsień sercowy. Działają też przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.

Serdecznik pospolity

Serdecznik z powodzeniem może być stosowany jako wsparcie w leczeniu nadciśnienia i początkowego stadium choroby wieńcowej – zawsze jednak należy to skonsultować z lekarzem, biorąc pod uwagę przyjmowane leki. Ziele serdecznika zawiera kilka substancji bioaktywnych (m.in. glikozydy, irydoidy i garbniki), które obniżają ciśnienie tętnicze krwi i zwiększają wydolność mięśnia sercowego. Napary z serdecznika są szczególnie polecane osobom starszym z osłabionym sercem, a także wszystkim, którzy zmagają się z dolegliwościami ze strony serca o podłożu nerwowym.

Reklama

Miłorząb japoński

Miłorząb to najlepsze ziele dla osób z rozwijającą się miażdżycą i chorobą wieńcową. W liściach znajdują się cenne substancje bioaktywne: m.in. ginkogolidy czy flawonoidy. Świetnie wpływają one na kondycję naczyń krwionośnych – udrażniają je, uelastyczniają i wzmacniają ścianki naczyń. Dzięki temu niwelują skutki niedotlenienia organizmu, takie jak drętwienie, skurcze i uczucie zimna w kończynach. Liście miłorzębu odciążają więc serce i dotleniają mięsień sercowy. Warto jednak wiedzieć, że mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, dlatego osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami zawsze powinny skonsultować stosowanie ziół z lekarzem.

Czosnek

Czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Świetnie wpływa również na serce – obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Poza tym ułatwia przepływ krwi przez naczynia włosowate, co pozwala na dotlenienie organizmu.

Kurkuma

Kurkuma zyskała popularność jako najzdrowsza przyprawa świata. Warto dodawać ją do posiłków i koktajli także ze względu na układ krążenia. Znajdująca się w niej kurkumina poprawia krążenie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed zakrzepicą i zwalcza stany zapalne, które mogłyby przyczynić się do chorób serca. Obniża też cholesterol, który jest głównym winowajcą miażdżycy.

Krwawnik pospolity

W krwawniku pospolitym znajduje się kilka substancji o właściwościach leczniczych: flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne. Z tego względu pozytywnie wpływa na organizm, a przede wszystkim na układ krążenia. Hamuje niewielkie krwawienia, oczyszcza krew i działa przeciwzapalnie oraz rozkurczająco.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy