Napar z liści laurowych pomoże wypłukać zalegające toksyny. Jak go pić?
Liście laurowe to przyprawa znana niemalże na całym świecie. Cenimy ją ze względu na niesamowity aromat, który nadaje potrawom. To idealny dodatek do tradycyjnych dań kuchni polskiej: rosołu, bigosu, kapuśniaku czy barszczu. Jak się jednak okazuje, z wawrzynu szlachetnego możemy przygotowywać także napar. Herbaty laurowe znane są dzięki medycynie ludowej, która przypisuje im liczne właściwości prozdrowotne. Na co pomaga herbata z liści laurowych? Czy każdy bez obaw może ją stosować?
Liść laurowy nazywany jest wymiennie liściem bobkowym. To popularna przyprawa uzyskiwana poprzez zasuszenie liści krzewu o nazwie wawrzyn szlachetny. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a jej niezwykły, intensywny aromat ceniony jest niemalże na całym świecie.
Liście laurowe idealnie dopełniają smak wielu potraw. Intensywny zapach uwalniają dopiero po roztarciu lub ugotowaniu. To sprawia, że często dodaje się je do zup oraz wszelakich mięs. Jednak wawrzyn szlachetny jest ceniony nie tylko ze względu na wyjątkową woń. Medycyna ludowa przypisuje liściom bobkowym szereg prozdrowotnych właściwości. Napary z liści laurowych mają działać przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie.
Czytaj również: Właściwości zdrowotne liści laurowych
Herbaty z suszonych liści wawrzynu szlachetnego były znane już w starożytności. Niezwykle prosty przepis można z powodzeniem powtórzyć w domu. Aby otrzymać herbatę, wystarczy zalać garść rozdrobnionych liści wrzątkiem. Po piętnastu minutach parzenia pod przykryciem warto odcedzić miksturę. Na co - zgodnie z zasadami ziołolecznictwa - pomoże tak przygotowana herbata laurowa? Zastosowań jest naprawdę sporo.
Regularne picie herbaty z liści laurowych polecane jest osobom chorującym na cukrzycę. Domowa mikstura z suszonych liści wawrzynu szlachetnego obniża bowiem poziom cukru we krwi. Aby kuracja przyniosła określone rezultaty, powinna trwać około dwóch tygodni. Laur ma bardzo silne działanie, dlatego cukrzycy powinni stosować go z umiarem. Pół szklanki naparu dziennie w zupełności wystarczy. Przed rozpoczęciem kuracji dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.
Picie herbaty z liści bobkowych może przyczynić się także to zmniejszenia poziomu "złego" cholesterolu. Zbyt wysoki wskaźnik cholesterolu LDL zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału serca, a także udaru mózgu.
Sprawdź: Dlaczego warto dodać liść laurowy do prania
Napar z liści laurowych możemy stosować także zewnętrznie. Jego dobroczynne właściwości pomogą w codziennej pielęgnacji skóry wymagającej i wrażliwej. Osoby borykające się z trądzikiem mogą używać go do tonizacji cery. Regularne oczyszczanie skóry naparem z liści bobkowych może przyczynić się do złagodzenia problemów skórnych, a także przyśpieszyć proces gojenia się ran i blizn.
Napar laurowy sprawdzi się także jako naturalna płukanka lub wcierka do włosów. Po kilku domowych kuracjach skóra głowy będzie wyraźnie odświeżona, a kondycja włosów się poprawi. Liście laurowe nie tylko wzmacniają cebulki i nadają blasku kosmykom, ale także pomagają zwalczyć uciążliwy łupież. Napar z liści bobkowych zmniejsza wypadanie włosów.
Napar z liści laurowych z powodzeniem mogą stosować także osoby, które chcą przyśpieszyć swój metabolizm i szybciej zgubić dodatkowe kilogramy. Regularne picie herbaty z wawrzynu szlachetnego pobudza bowiem układ trawienny i stymuluje pracę jelit, zwiększając wydzielanie kwasu żołądkowego.
Picie herbaty z liści bobkowych może pomóc także w przypadku niestrawności oraz innych dolegliwości pokarmowych. Stosowana regularnie, oczyszcza organizm z toksyn. Działa bowiem moczopędnie i napotnie.
Osoby, które walczą z bezsennością, powinny wypróbować działanie naparu z liści laurowych. Laur działa nasennie i sprzyja odprężeniu. Na około godzinę przed snem warto więc wypić ciepłą herbatę laurową. Mikstura powinna sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani i wyciszeni. Napar z liści laurowych można dodawać także do wieczornej kąpieli.
Napary z liści laurowych mogą przynieść także działania niepożądane. Podczas kuracji warto zachować więc zdrowy rozsądek, monitorować stan zdrowia, a w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, udać się do lekarza i skorzystać z fachowej porady.
Zgodnie z podanymi wcześniej informacjami, laur ma działanie nasenne i uspokajające. Kierowcy, którzy planują długą trasę, nie powinni więc wcześniej pić naparu. Herbaty z wawrzynu szlachetnego mogą bowiem osłabić koncentrację, sprawić, że staniemy się ospali, mniej czujni.
Napary z liści laurowych stosowane w nadmiarze mogą również zwiększać ryzyko krwawienia. W związku z tym picie herbat nie jest polecane pacjentom z zaburzeniem krzepnięcia krwi oraz osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe. Przed ewentualną kuracją niezbędna jest konsultacja lekarska.
Napary z liści laurowych są wykorzystywane głównie w ziołolecznictwie. Nie wszystkie właściwości wawrzynu szlachetnego zostały więc potwierdzone naukowo. W konsekwencji herbat z liści bobkowych nie poleca się kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym piersią.
***
Oto składniki, które warto dodawać do wody. Mają pozytywny wpływ na cerę i nie tylko!