Reklama

Naturalne alternatywy dla środków przeciwbólowych

Każdy z nas wie, co oznacza zmagać się z bólem! Bóle głowy, mięśni, kości i bóle menstruacyjne to te, które doskwierają nam najczęściej. Przyzwyczajeni do szybkości działania tabletek przeciwbólowych, sięgamy po nie bez zastanowienia i dbamy o to, by były zawsze pod ręką. Owszem, środki przeciwbólowe są skuteczne i szybko działają, ale ze względu na ich chemiczny skład, wyniszczają nasz żołądek. Czy nie lepiej zamienić je na coś równie skutecznego, a jednocześnie zdrowego dla naszego układu pokarmowego? Przedstawiamy kilka naturalnych alternatyw, które warto wybrać zamiast kolejnej tabletki przeciwbólowej.

Gorące lub zimne okłady

To prastary i sprawdzony sposób radzenia sobie z bólem. Jeśli doznałeś urazu i na części twojego ciała pojawiła się opuchlizna, doskonale sprawdzi się chłodny okład. Najlepiej użyj kostek lodu, które umieścisz w nieprzemakalnej foliowej torebce. Zimny okład przyspiesza również gojenie się ran i redukuje zaczerwienia pourazowe. Gorący kompres zastosuj natomiast w miejscu, gdzie w wyniku urazu może być utrudnione krążenie krwi. Ciepło zdecydowanie poprawi przepływ krwi w uszkodzonym miejscu, dostarczając tym samym większą ilość tlenu i składników odżywczych, które wspomogą gojenie.

Reklama

Fizykoterapia

Jeśli odczuwasz ból związany ze skurczami mięśni i urazami stawów, niezwykle pomocna może okazać się fizykoterapia. Stymulacja obolałych obszarów zwiększa przepływ krwi w ich wnętrzu, jednocześnie redukując ból. Fizykoterapia zmniejsza również stan zapalny stawów, wzmacnia je i usuwa sztywność.

Czosnek

Czosnek nie od dziś uważany jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciwbólowych. Został również okrzyknięty mianem naturalnego antybiotyku! Czosnek, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, znacząco zmniejsza skurcze mięśni oraz poprawia krążenie. Prawidłowe krążenie pomaga natomiast leczyć stan zapalny. Czosnek posiada również właściwości zmniejszające guzy, przez co może niwelować opuchliznę spowodowaną nowotworem.

Rumianek

Rumianek jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Stosowany jest m. in. w leczeniu stanów zapalnych w artretyzmie, nerwobóli, bóli reumatycznych, a także skurczów mięśni. By przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, pij codziennie filiżankę naparu z rumianku.

Kapsaicyna

To podstawowy składnik papryczek chili. Kapsaicyna uważana jest za jeden z najskuteczniejszych naturalnych preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Doskonale radzi sobie z bólami mięśni, stawów, nerwobólami, także dolegliwościami miesiączkowymi. Warto wiedzieć również, że kapsaicyna często występuje w postaci żelu lub kremu o różnym natężeniu, którego zaleca się stosować do trzech razy dziennie.

Kurkumina

Kurkumina (która jest głównym składnikiem kurkumy), podobnie jak kapsaicyna, posiada szereg zastosowań przeciwbólowych. Jej obecność w organizmie blokuje drogę sygnału bólowego do mózgu. Badania wykazały, że kurkumina jest wyjątkowo skuteczna w łagodzeniu przewlekłych bóli. Żeby odczuć efekty jej działania, zaleca się spożywać około 1500 miligramów dziennie tej dobroczynnej substancji. Kurkumina pomaga również w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.

Pokarmy, które zwalczają stan zapalny

Przeciwbólowe działanie wykazują również produkty bogate w kwasy omega-3. Znajdziemy je głównie w rybach, olejach roślinnych i zielonych warzywach. Regularnie spożywane wzmocnią nasz organizm, a także zmniejszą odczuwanie bólu.

Pamiętaj, że leki przeciwbólowe szkodzą twojemu żołądkowi. Zbyt często stosowane mogą prowadzić do uzależnienia. Jest jeszcze wiele powodów, dla których warto zastąpić je naturalnymi preparatami. Zacznij już dziś!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy