Naturalne antybiotyki: Działają skuteczniej niż lek
Zdrowotne właściwości naturalnych antybiotyków sprawiają, że mogą śmiało konkurować, a nawet zastąpić apetyczne specyfiki. Nie tylko wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasz układ immunologiczny, ale jednocześnie - niszcząc wolne rodniki - minimalizują ryzyko pojawienia się rozmaitych nowotworów i szeregu innych chorób. Przyjrzyjmy się wybranym naturalnym antybiotykom nieco bliżej, bo naprawdę warto.
Listę otwiera niekwestionowany lider pod względem właściwości zdrowotnych, czyli czosnek. Nie bez przyczyny zestawiany jest z penicyliną. Skutecznie eliminuje wszelkie wirusy i grzyby, zabija bakterie, łagodzi i usuwa stany zapalane, a dzięki zawartości antyoksydantów "uśmierca" wolne rodniki, które są źródłem powstawania nowotworów.
Co sprawia, że tak chętnie stosowany przez nasze babcie do łagodzenia uporczywych skutków infekcji i przeziębień czosnek leczy? Jego uzdrawiające zdolności są wiązane z jego składem. Stanowi bogate źródło flawonoidów, aminokwasów, saponin, cukrów, związków śluzowych, witamin, w tym przede wszystkim B1, B2, PP, C, prowitaminy A, soli mineralnych między innymi potasu wapnia i magnezu oraz rzadkich mikroelementów, takich jak kobalt, chrom, nikiel. Jednak najcenniejsze są w nim fitoncydy, które są bogate w allicynę, która działa bakteriobójczo.
Po czosnek powinny sięgać przede wszystkim osoby:
- zmagające się z infekcjami i grypą
- narażone na ryzyko wystąpienia udaru i zawału
- zmagające się z problemami układu trawiennego
- obarczone genetycznie nowotworami
Czosnek doskonale wpływa również na kondycję naszej skóry i pozwala nam na dłużej zachować młodzieńczy wygląd.
Cebula podobnie jak czosnek wyjątkowo skutecznie eliminuje z naszego organizmu bakterie, grzyby i stany zapalne. Dostarcza solidnej porcji wapnia, witaminy C, fosforu, magnezu, siarki oraz cynku. Na co pomoże nam cebula? Sprawdza się przede wszystkim w pokonywaniu zakażeń przewodu pokarmowego i nieżytów górnych dróg oddechowych. Zwiększa produkcję śluzu, który chroni górne drogi oddechowe przed wtargnięciem drobnoustrojów i przywraca ruchy nabłonka rzęskowego.
Po cebulę powinny sięgać przede wszystkim osoby:
- zmagające się z zakrzepami żylnymi
- narażone na udary mózgu i choroby nowotworowe
- walczące z chorobami wątroby i zaburzeniami ciśnienia
- zmagające się z zaburzeniami trawiennymi i bólami reumatycznymi
- cierpiące na cukrzycę (cebula obniża poziom cukru we krwi), zaburzenia układu immunologicznego
Cebula - zresztą podobnie jak czosnek - doskonale wpływa na naszą skórę - przyspiesza proces gojenia się ran i łagodzi stany zapalane. Zapobiega też przetłuszczaniu się włosów.
Imbir zyskał największą popularność dzięki swoim niesamowitym właściwościom leczniczym. Nie tylko skutecznie zwalcza wszelkie przeziębienia i infekcje, ale działa też antynowotworowo, reguluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację i zwiększa ukrwienie mózgu. Ponadto, podobnie jak cebula czy czosnek, zbawiennie wpływa na proces trawienia, zwiększa produkcję soków żołądkowych i eliminuje wzdęcia.
Czego dostarczy nam ta cenna przyprawa? Stanowi bogate źródło witamin B1, B2 oraz C, a także żelaza, potasu, wapnia, magnezu, białka, błonnika, olejków eterycznych oraz fenoli, w tym przede wszystkim gingerolu, któremu zawdzięcza swój ostry smak.
Chrzan - skuteczny środek bakteriobójczy
Chrzan w zestawieniu z czosnkiem czy imbirem cieszy się znacznie mniejszą popularnością, ale wcale nie ustępuje im pod względem rozlicznych właściwości leczniczych. Przede wszystkim - dzięki zawartości fitoncyd - skutecznie eliminuje wszelkie bakterie, wirusy i grzyby. Poza tym wykazuje działanie wykrztuśne, odkażające i przeciwzapalne.
Miód - najlepszy naturalny antybiotyk?
W ocenie zielarzy, miód to najlepszy naturalny antybiotyk. Dzięki bogatemu składowi - między innymi wysokiej zawartości polifenoli - wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Największe korzyści zdrowotne można czerpać z włączenia do diety miodu organicznego oraz Manuka. (Ten ostatni zwalcza między innymi bakterie odpowiedzialne za powstawanie anginy). Aby wzmocnić układ odpornościowy, możesz zmieszać miód z cynamonem i spożywać go codziennie. Innym sposobem jest dodanie go do herbaty, koktajlu czy soku.
Grejpfrut zawiera bioflawonoidy, które pomagają zwalczać przeziębienie. Dozwolona dawka produktu to tabletka 100 mg co 4-5 godzin lub kilka kropli płynu. Niektóre kobiety twierdzą również, że ekstrakt ten pozwala skutecznie zwalczać zapalenie dróg moczowych.
Bazylia
Bazylia - z uwagi na swoje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości - z powodzeniem może zastępować antybiotyki. Skutecznie zwalcza choroby układu pokarmowego, zapobiega nadpobudliwości i depresji, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy działa przeciwnowotworowo.
Cynamon
Bogaty w antyoksydanty cynamon posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Doskonale reguluje też poziom cukru i insuliny we krwi, dlatego szczególnie zalecany jest diabetykom. Właściwości przeciwbakteryjne cynamonu są tak silne, że może być z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla środków konserwujących żywność. Zmieszany z miodem Manuka minimalizuje ryzyko przeziębienia czy grypy oraz poprawia trawienie.