Naturalne sposoby na gorączkę

Twój maluch jest cały rozpalony? Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie zbić u niego wysoką temperaturę.

Jak w naturalny sposób radzić sobie z gorączką u dziecka? Sprawdź!
Jak w naturalny sposób radzić sobie z gorączką u dziecka? Sprawdź!123RF/PICSEL

Taką i wyższą gorączkę trzeba zbić, gdyż może być dla malucha niebezpieczna i wywołać groźne dla zdrowia drgawki. Aby ją obniżyć, warto skorzystać z domowych sposobów. Są nie tylko skuteczne, ale też całkowicie bezpieczne. Pamiętaj jednak, że jeśli gorączka utrzymuje się kilka dni lub dziecko ma mniej niż pół roku, powinnaś skontaktować się z lekarzem, który zbada malca i wypisze mu odpowiednie leki.

Herbatka ziołowa

Napary z lipy lub bzu z dodatkiem soku z malin działają napotnie, a to obniża temperaturę ciała dziecka. Jednocześnie zapobiegają odwodnieniu, któremu może ulec gorączkujący malec.

Jak przygotować:

2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy lub czarnego bzu zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut, potem przecedź. Możesz też kupić w aptece gotowe herbatki w torebkach. Lekko ostudzony napój dawaj malcowi kilka razy dziennie. Możesz dodać do niego
słodki soczek z malin. Herbatkę można podawać maluszkowi po 6. miesiącu.

Zimne kompresy

Najprostszy okład to zmoczona w zimnej wodzie lub schłodzona w lodówce pieluszka tetrowa albo ściereczka. U dzieci lepiej nie używać kostek lodu. Maluchy mają bowiem bardzo delikatną skórę, którą łatwo można odmrozić.

Jak przygotować:

Włóż na kilka minut wilgotną pieluszkę do lodówki lub zmocz ją w zimnej wodzie. Przykładaj kompres do czoła albo karku maluszka, zmieniając go co 15 minut na nowy. Jeśli nóżki i stopy malca są gorące, zimną pieluszką owiń jego łydki. Gorączkę obniżą też chłodne okłady robione pod pachami i w pachwinach.

Mleko z miodem i cytryną

Miód ma działanie antybakteryjne i napotne, a zawarta w cytrynie witamina C łagodzi objawy infekcji. Taki napój można podawać dzieciom powyżej 1. roku życia.

Jak przygotować:

Podgrzej w garnuszku mleko. Przelej do kubka i dodaj łyżeczkę miodu. Dobrze mieszaj, aż do rozpuszczenia. Następnie wpuść kilka kropel cytryny. Gotowy napój podawaj ciepły, by zadziałał napotnie, co obniża gorączkę.

Letnia kąpiel

Gdy gorączka jest bardzo wysoka i nie spada, wypróbuj chłodną kąpiel. Woda nie może być zbyt zimna: powinna mieć najwyżej 1-2 stopnie mniej niż temperatura ciała maluszka.

Jak przygotować:

Wlej do wanienki wodę. Włóż do niej termometr. W zależności od jego wskazań dolewaj ciepłej lub zimnej wody, aby uzyskać jej odpowiednią temperaturę. Powoli zanurz malca w wanience i kąp go nie dłużej niż przez 5 minut.

Schładzanie ciała gąbką

Zamiast chłodnej kąpieli, możesz przetrzeć ciało dziecka gąbką lub myjką zmoczoną w letniej wodzie. 

Jak przygotować:

Do miski wlej wodę o temperaturze takiej jak do kąpieli chłodzącej. Rozbierz smyka, zmocz gąbkę i przecieraj nią ciało w kierunku środka: od dłoni do ramion, od stóp do pachwin, a na końcu tułów. Bez wycierania do sucha okryj malca i połóż go do łóżka. Powtarzaj zabieg co kwadrans.

Skuteczne preparaty z apteki

Gdy naturalne sposoby na obniżenie temperatury okażą się nieskuteczne, konieczne jest sięgnięcie po leki przeciwgorączkowe. Od pierwszych dni życia po konsultacji z lekarzem przeznaczone są te, zawierające paracetamol, np. Calpol, Panadol. Maluchowi powyżej 3. miesiąca możesz podać leki z ibuprofenem, np. Nurofen, Ibufen. 3. 1. 1. Calpol, syrop, ok. 13 zł/140 ml. 2. Ibufen, syrop, ok. 14 zł/120 ml. 3. Nurofen, czopki 125 mg, ok. 14 zł/10 szt.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Maria Piekart