Reklama

Naturalne sposoby na zapalenie oskrzeli

Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na różnego rodzaju choroby. Katar i przeziębienie to chleb powszedni, ale mogą dopaść nas również gorsze dolegliwości, na przykład stany zapalne układu oddechowego, w tym zapalenie oskrzeli. Jeżeli padliśmy jego ofiarą, oprócz środków zaleconych przez lekarza, warto skorzystać z naturalnych metod leczniczych. Podpowiadamy kilka naprawdę skutecznych.

Mikstura z lawendy

Zacznijmy od mikstury z lawendy i alkoholu. Najlepiej sprawdzą się świeże kwiaty lawendy, ale jeśli ich nie mamy, możemy wykorzystać również suszoną lawendę. Kwiaty zalewa się 40-procentowym alkoholem, a następnie zamyka się szczelnie całość na minimum dwa tygodnie (mikstura ta najlepsza jest po dwóch lub trzech miesiącach). W międzyczasie należy codzienne wstrząsnąć zawartością, by mikstura lepiej się przegryzła. Kiedy nasz napój nabierze zielonkawego koloru, można odcedzić kwiaty. Przed wypiciem należy rozpuścić niewielką ilość mikstury w gorącej wodzie (łyżeczka mikstury na pół szklanki wrzątku). Na początku wdychamy opary, a po przestudzeniu wypijamy napar. Kurację tę należy stosować przy dolegliwościach układu oddechowego.

Reklama

Napar z tymianku

Tymianek ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Pomoże złagodzić dokuczliwe objawy zapalenia oskrzeli, w tym męczący kaszel. Napar z tymianku zwiększy wydzielanie śluzu, co złagodzi ból gardła i zmniejsza ataki kaszlu, a także rozrzedza wydzielinę ułatwiając jej odkrztuszanie. Ponadto, napar z tymianku ma działanie antybakteryjne. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Należy zalać łyżeczkę suszonego tymianku wrzątkiem i przykryć na 10 minut. Po wystudzeniu po prostu pijemy napar.

Ciepłe mleko z miodem i czosnkiem

Jednym z domowych sposobów leczenia zapalenia oskrzeli jest również picie ciepłego mleka z dodatkiem czosnku i miodu. Jednak należy być ostrożnym z dozowaniem miodu, ponieważ może on podrażnić gardło. Czosnek i miód wykazują właściwości antybakteryjne i lecznicze. Z dodatkiem ciepłego mleka stanowią pyszny napój rozgrzewający drogi oddechowe.

Syrop z cebuli i czosnku

Syrop z cebuli i czosnku to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych domowych leków. Świetnie sprawdza się zarówno przy zwykłym przeziębieniu, jak i stanach zapalnych układu oddechowego, a to wszystko za sprawą właściwości leczniczych cebuli oraz czosnku. Jak go przygotować? Kroimy jedną cebulę średniej wielkości w drobną kosteczkę i wrzucamy do miseczki, następnie dodajemy kilka wyciśniętych ząbków czosnku, łyżkę miodu i łyżkę przegotowanej wody. Uciskamy wszystkie składniki, by wydobyć z nich jak najwięcej soków, które utworzą syrop. Następnie przykrywamy miksturę na kilka godzin. Pijemy po dwie łyżeczki kilka razy dziennie.

Napar z imbiru

Pomocny w leczeniu zapalenia oskrzeli może okazać się również imbir, a konkretnie napar przygotowany na jego bazie. Imbir wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Będzie jak znalazł, gdy dopadnie nas zapalenie oskrzeli. Jak przygotować napar? Świeży korzeń imbiru należy obrać ze skórki, a następnie zetrzeć na tarce i zalać wrzątkiem (kilkucentymetrowy korzeń i 500 mililitrów wrzątku). Taki napar przykrywamy i odstawiamy do ostudzenia. Pijemy kilka łyków kilka razy dziennie.

Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych

Inhalacje pomogą rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach, dzięki czemu łatwiej będzie ją odkrztusić. Do gorącej wody warto dodać kilka kropel aromatycznych olejków eterycznych (na przykład miętowego lub aloesowego) i wdychać opary przez około 10 minut pod ręcznikiem. Do wrzątku możemy dosypać również łyżkę soli fizjologicznej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy