Reklama

Naturalne sposoby radzenia sobie z gniewem i złością

Wiele sytuacji w codziennym życiu wywołuje stres, złość i gniew, nad którymi ciężko zapanować. Emocje te są wpisane w naszą psychikę i są naturalną częścią naszego życia, jednak nie należy dopuścić do sytuacji, by miały nad nami kontrolę. To my musimy nauczyć się nimi zarządzać i je kontrolować, w przeciwnym razie mogą stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia, bóle mięśni, kłopoty z układem trawiennym. Na rynku dostępnych jest wiele leków, również bez recepty, które pomagają radzić sobie ze stresem i frustracją, jednak ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu skutków ubocznych. Warto więc wypróbować naturalne środki zaradcze, które w bezpieczny sposób pozwolą utrzymać nerwy pod kontrolą.

Lawenda

Lawenda znacznie poprawia jakość snu, a zdrowy sen oznacza lepszy stan umysłu, który pozwoli efektywnie kontrolować złość. Przed snem należy wykonać masaż głowy w okolicach skroni z wykorzystaniem olejku lawendowego. Kilka kropli olejku można też dodać do kąpieli, co pozwoli się zrelaksować i uspokoić.

Werbena

Werbena, znana też pod nazwą witułka, to roślina często stosowana przy bezsenności i nadmiernej nerwowości. Zawiera bowiem flawonoidy i pochodne kwasu kawowego, które pomagają w rozluźnieniu napięcia mięśni. Werbena może być stosowana w postaci naparu lub nalewki.

Reklama

Rumianek

Picie herbaty z rumianku uspokaja, pomaga się odprężyć i zrelaksować. To zasługa między innymi choliny i związków kumaryny, które znajdują się w rumianku. Efekty przynosi również kąpiel z dodatkiem rumiankowego naparu.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski, chociaż wielu osobom kojarzy się z pospolitym chwastem, tak naprawdę ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Korzystnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga pracę wątroby w usuwaniu toksyn z organizmu, co również pozytywnie działa na ogólne samopoczucie. Mniszek może być przyjmowany w postaci naparu, nalewki lub kapsułek zakupionych w aptece.

Dziurawiec

Często przyczyną niekontrolowanych napadów złości jest depresja. Dziurawiec zawiera olejki eteryczne oraz ksantony, które wykazują działanie przeciwdepresyjne. Herbata z dziurawca pomaga regulować wahania nastroju i pomaga łagodzić napięcie oraz kontrolować gniew.

Tarczyca bajkalska

Herbata przygotowana z liści i kwiatów tarczycy bajkalskiej szybko i skutecznie pomoże złagodzić uczucie złości i uspokoić umysł. Właściwości te zawdzięcza zawartości olejków eterycznych i garbników.

Owies

Nasiona owsa zawierają kwasy krzemowe, saponiny steroidowe i polisacharydy, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu będący częstą przyczyną rozdrażnienia. Owies zawiera też substancje działające antydepresyjnie i likwidujące zły nastrój (witaminy z grupy B, selen i magnez niezbędne dla mózgu i systemu przewodzenia nerwowego).

Korzeń łopianu

Napar z korzenia łopianu pomaga kontrolować napady gniewu, poprzez stabilizację zaburzeń emocjonalnych. Działa leczniczo przede wszystkim na wątrobę, która jest narządem najczęściej cierpiącym z powodu problemów z negatywnymi emocjami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gniew | werbena | rumianek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama