Reklama

Naturalne zabiegi na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne są zmorą szczególnie dla posiadaczy jasnej karnacji skóry, bo to te osoby najczęściej cierpią z tego powodu. Przyczyna jest prosta. Posiadają zbyt małą ilość melaniny w skórze, czyli pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, a także warunkującego poziom opalenizny. Oparzenie słoneczne to zaczerwienienie skóry, które pojawia się po nadmiernym narażeniu skóry na działanie promieni słonecznych lub każdego innego promieniowania ultrafioletowego (np. solarium). Pierwsze oznaki oparzenia mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach. Najlepszym wyjściem jest oczywiście zapobieganie oparzeniom poprzez stosowanie odpowiednio dobranych preparatów ochronnych. Jednak co zrobić, gdy do poparzenia słońcem już doszło? Nie panikujmy, jeśli nie jest to zaawansowany stopień. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się sprawdzone naturalne preparaty, które samodzielnie możesz przygotować w domu. Przedstawiamy kilka z nich.

Pasta z ziemniaków


Ziemniaki znane są od dawien dawna jako środek przeciwbólowy i kojąco działający na oparzenia, a także ukąszenia owadów. Na oparzenia słoneczne ziemniaki możemy stosować w trzech formach: plastry, sok z ziemniaka, a także pasta. To od ciebie zależy, który sposób wybierzesz. 

Czego potrzebujesz  - 2 ziemniaki; -tarka lub blender; -płatki kosmetyczne, chusteczki higieniczne lub gaza. Umyj dokładnie ziemniaki, następnie zetrzyj na tarce lub zmiksuj w blenderze. Nie ma potrzeby obierania ich ze skórki. Jeśli pasta wydaje się być sucha dodaj trochę wody i namaczaj w niej waciki, które następnie nałożysz na poparzone miejsca. Jeśli stosujesz gazę, zanurz ją w płynnej paście i przykładaj na oparzenia. Można również stosować pokrojone w plasterki ziemniaki i przykładać bezpośrednio na oparzone słońcem miejsca. Nie pożałujesz tego zabiegu! 

Reklama

Chłodny kompres z mleka

Chłodny okład z mleka jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów leczenia oparzeń słonecznych. Ta metoda przede wszystkim nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania! Jej efekty są natomiast zniewalające! Białko zawarte w mleku chroni, łagodzi i nawilża skórę. Okład z chłodnego mleka jest zatem idealnym naturalnym preparatem na oparzenia.  Potrzebne ci będą tylko:  - gaza lub waciki kosmetyczne; - chłodne mleko.  Sposób przygotowania:  Przygotuj miskę na tyle wysoką, by można było w niej dokładnie moczyć gazę. Gdy gaza jest już wystarczająco nasycona mlekiem, nadmiar cieczy odsącz. Następnie rozciągnij gazę tak, aby nakryć całe oparzone miejsce i delikatnie naciskając, pozostaw tak długo, jak to konieczne.

Skrobia kukurydziana lub soda oczyszczona

To doskonałe produkty naturalne, które możemy śmiało stosować jako lek na oparzenia słoneczne, a także w przypadku wszelkich chorobowych zmianach skórnych. Skrobia kukurydziana działa łagodząco na oparzoną skórę, zresztą podobnie jak mleko. Skrobia również odkaża zanieczyszczone miejsca. Jeśli nie masz tego specyfiku w domu, możesz zastąpić go sodą oczyszczoną, która równie szybko przyniesie Ci ulgę. Oba te produkty zmniejszą ból oraz rozjaśnią miejsce oparzenia. 

Tych składników potrzebujesz:  - skrobia kukurydziana lub soda oczyszczona; - chłodna woda.  Wskazówki:  Ilość skrobi lub sody oczyszczonej zależna jest od wielkości poparzonego obszaru ciała. Odpowiednią ilość proszku wsypujemy do niewielkiej ilości wody mieszając. Mieszanka ma mieć konsystencję pasty, którą sprawnie będzie można rozprowadzać po ciele. Poparzenia smarujemy delikatnie, pozostawiając pastę na tak długo aż ból i uczucia pieczenia zaczną ustępować. Kuracja z sody lub skrobi pozwala zdziałać cuda. 

Ochładzaj skórę herbatą z miętą


Doskonałym preparatem leczącym oparzenia jest również napar z zielonej herbaty z miętą. Mięta posiada naturalne właściwości kojące ból. Oparzenia słoneczne nie są tutaj wyjątkiem. Zielona herbata natomiast posiada kwas taninowy i teobrominę, które również łagodzą ból i leczą uszkodzoną skórę. 

Potrzebne ci będą:  - litr wrzącej wody; - pięć torebek zielonej herbaty; - trzy filiżanki świeżych liści mięty; - bawełniane waciki lub czysta ściereczka. 

Wskazówki:  Doprowadź wodę do wrzenia. Następnie usuń sznurki z torebek z zieloną herbatą i dodaj trzy filiżanki świeżych liści mięty. Wszystko umieść w naczyniu. Wlej wrzątek na herbatę i liście, przykryj i pozostaw na około godzinę. Następnie odcedź i w chłodnej mieszaninie zamaczaj waciki. Następnie nakładaj je na oparzone miejsca. Na skórze pozostaw okłady na tak długo, dopóki zabieg nie przyniesie ulgi. Oparzone miejsca możesz również polewać odcedzonym płynem.

Użyj żelu z aloesu

Aloes to roślina posiadająca szereg właściwości leczniczych dla skóry. Doskonale sprawdza się również jako substancja kojąca oparzenia słoneczne. Najlepiej stosować ją w naturalnej postaci lub w żelu, który można kupić w aptece.  Potrzebne ci będą:  - grube i soczyste liście aloesu; - żel aloesowy. W przypadku korzystania z rośliny, zerwij kilka dużych liści i rozetnij je wzdłuż przez środek liścia. Rozłóż go na płasko i przykładaj na oparzenia. Możesz też wycisnąć z nich żel, a następnie nałożyć go na oparzone miejsca. W przypadku, gdy obszar oparzenia jest zbyt rozległy, a liście rośliny nie mogą w całości go pokryć, możemy zastosować żel z apteki. Ich działanie jest bardzo podobne. 

Okłady z octu

Właściwości lecznicze octu znane są od setek lat. Ten produkt obecny w każdej kuchni, łagodząco działa również na oparzenia. Na wszelkie problemy ze skórą zaleca się stosować niefiltrowany ocet jabłkowy, którego zwolennicy uważają, że działa najlepiej po chłodnym lub ciepłym prysznicu.  Tego potrzebujesz:  - jedną szklankę octu jabłkowego; - butelkę ze spryskiwaczem; - bawełniane waciki. Naturalny tonik z octu jabłkowego najlepiej nanieść na skórę po wieczornej kąpieli. W celu wzmocnienia efektu wklep tonik dokładnie z skórę twarzy.


Weź kąpiel z dodatkiem płatków owsianych


Owies zawiera aż do 20 procent więcej białka niż inne zboża. Dlatego jakiekolwiek domowe preparaty na bazie owsa niesamowicie nawilżają i działają leczniczo skórę. Owsianka zawiera węglowodany złożone - polisacharydy, które po zmieszaniu z wodą tworzą strukturę żelu. Kąpiel lub maseczka z płatków owsianych przyniosą ci ukojenie dla oparzeń słonecznych.  Potrzebne ci będą:  - dwie szklanki płatków owsianych; - czyste skarpetki. 

Jak przygotować kąpiel w owsie:  Nalej ciepłej wody do wanny. Płatki owsiane wsyp do skarpetek i mocno zwiąż (by nie wysypały się do wody). Namaczaj skarpetki z płatkami w wodzie przez kilka minut, a następnie postaraj się je dokładnie wycisnąć. Do wody przenikną wtedy cenne składniki, które nawilżą twoją skórę. Tę czynność powtarzaj co kilka minut. Skóra w czasie kąpieli może zrobić się śliska, co jest oznaką skutecznego działania preparatu. Po kąpieli osusz ciało czystym miękkim ręcznikiem.

UWAGA: Nie pozostawaj zbyt długo w wodzie, gdyż skóra może wysuszyć się jeszcze bardziej.

Jogurt naturalny  Jogurt naturalny to produkt bogaty w probiotyki i enzymy, które pomagają leczyć naszą skórę. Nic dziwnego, że świetnie sprawdza się jako naturalny preparat na oparzenia. Kiedy opalisz się na czerwono, jogurt przyniesie ulgę bardzo szybko. Zanim po niego sięgniesz, upewnij się tylko, że to naturalny jogurt i że posiada probiotyki. Jogurtem okładaj chore, obolałe obszary skóry. 

Unikaj wody z mydłem


Kiedy na twojej skórze występują jakiekolwiek zmiany chorobowe pamiętaj, że nie możesz myć jej mydłem. To dlatego, że takie zabiegi wysuszają skórę i nie pozwalają jej dostatecznie się zregenerować. Przy oparzeniach skórnych warto unikać również długich kąpieli z bąbelkami. Możesz zanurzyć się natomiast w letniej wodzie, a następnie delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem. Koniecznie potem zastosuj żel z aloesu lub inny kojący preparat. 

Ogórek złagodzi pieczenie

Natychmiastową ulgę na spaloną słońcem skórę przyniesie ogórek. Nie tylko ze względu na swoje właściwości kojące, ale również przeciwbólowe. Zawarte w tym warzywie przeciwutleniacze wspomagają gojenie się zmian na skórze po poparzeniach. Można go zastosować na kilka sposobów, po których obrzęk, ból i zaczerwienienie powinny szybko ustąpić. Ogórka możesz pokroić i po prostu nałożyć plasterki na oparzone miejsca. Z ogórka możesz przygotować również maseczkę kojącą. Wystarczy zmiksować warzywo z jedną łyżeczką jogurtu naturalnego, a uzyskaną papka obkładać chore miejsca. Pamiętaj, że oparzenia skórne to rany. Źle pielęgnowane mogą się powiększać, a w konsekwencji przekształcać w niebezpieczne infekcje. Jeśli takiego doświadczyłeś, udaj się do dermatologa lub zastosuj wyżej wymienione naturalne metody, które skutecznie łagodzą oparzenia słoneczne.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy