Reklama

Naturalny sposób walki z alergią

Jeżeli masz problemy alergiczne, cierpisz na astmę, masz uciążliwy kaszel czy gorączkę, koniecznie powinieneś spróbować lepiężnika. Jest to roślina, której wyciąg wykazuje działanie podobne jak niektóre leki stosowane podczas alergii, Nie powoduje jednak senności, głównego skutku ubocznego, występującego w przypadku większości środków farmaceutycznych. W medycynie ludowej lepiężnik jest również stosowany w innych schorzeniach, między innymi do leczenia migreny, bezsenności, nerwicy i bolesnych miesiączek.

Lepiężnik

Istnieje wiele środków farmakologicznych, zawierających wyciąg z lepiężnika. Niestety nie w każdej aptece możemy je dostać. Możesz z kolei własnoręcznie przygotować nalewkę lub wywar z z lepiężnika, który pomoże ci w walce z alergią. Wszystko czego potrzebujesz, to świeże kłącza tej rośliny. Należy jednak być ostrożnym podczas stosowania tych preparatów, ponieważ roślina ta zawiera alkaloidy pirolizydynowe, których duże dawki mają działanie toksyczne. Dlatego zawsze trzymaj się zalecanych dawek i przestrzegaj czasu kuracji.

Nalewka

Aby przygotować nalewkę, 100 g świeżo zmielonego kłącza zalej 300 ml gorącego alkoholu (40 do 60 procentowego). Mieszankę pozostaw na  przynajmniej siedem dni, a następnie odcedź i gotowe. Nalewkę stosuj w zależności od przyczyny, 5 ml dziennie jako środek wykrztuśny, rozkurczowy i żółciopędny, podczas problemów z migreną i alergią 10 ml dziennie. Jeżeli podczas kuracji zauważysz na skórze zmiany alergiczne koniecznie przerwij kurację.  Cały proces leczenia nie powinien trwać dłużej niż 2 do 3 tygodni. Po tym czasie kurację należy bezwzględnie przerwać, a powtarzać można raz na kwartał.

Reklama

Wywar

Przygotowanie wywaru jest niezwykle proste. Wystarczy, że dwie łyżki posiekanych kłączy i liści zalejesz szklanką wrzącej wody. Następnie całość odstaw do zaparzenia na przynajmniej 30 minut i po tym czasie odcedź. Napar pij 3 do 4 razy dziennie po 50 ml. Dodatkowo, podczas kataru siennego możesz stosować go jako krople do nosa, wkraplając niewielką ilość lub jako okład na podrażnione alergią oczy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy