Reklama

Negatywne skutki pracy siedzącej

Według Światowej Organizacji Zdrowia praca siedząca plasuje się w pierwszej piątce największych zagrożeń dla zdrowia człowieka XXI wieku. Wyprzedziła nawet otyłość! Nic dziwnego. Praca siedząca, która wiąże się z brakiem aktywności fizycznej i spędzaniem minimum ośmiu godzin w tej w tej samej pozycji, jest powodem wielu negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Do tej grupy można śmiało zaliczyć bóle i schorzenia kręgosłupa, otyłość, a także szereg dolegliwości układu pokarmowego. To tylko niektóre z tych najpoważniejszych. Jakie jeszcze negatywne skutki niesie ze sobą siedząca praca?

1 . Wywołuje ból i schorzenia kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem to bez wątpienia najpopularniejszy negatywny skutek pracy siedzącej. Statystyki pokazują, że około 70 procent ludzi pracujących siedząco zmaga się z dolegliwościami pleców. Ból najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Co więcej, praca siedząca sprzyja również rozwojowi poważnych schorzeń kręgosłupa, które utrudniają normalne życie. Z tego względu warto pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających, stabilizujących i wzmacniających kręgosłup. Szczególną opieką należy otoczyć odcinek szyjny i lędźwiowy.

Reklama

2. Zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków

Jedną z przyczyn powstania żylaków jest brak ruchu i przyjmowanie pozycji tzw. „noga na nogę”. W takiej sytuacji przepływ krwi jest zaburzony, a do żył nie dopływa dostateczna ilość tlenu. W konsekwencji krew zaczyna się cofać i naciskać na ściany żył, które puchną. Tak powstaje żylak, który nie tylko nieestetycznie wygląda na nodze, ale powoduje ból i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak im zapobiec, gdy pracujemy siedząco? Wykonując ćwiczenia i spacerując podczas przerw w pracy. Aktywność mięśni poprawi krążenie krwi i zapobiegnie powstawaniu żylaków.

3. Jest przyczyną przykrych dolegliwości układu pokarmowego

Zapewne niejedna osoba, która pracuje w pozycji siedzącej, doświadczyła tych popularnych dolegliwości. Wzdęcia, zgaga, zaparcia i przelewanie się płynów w jelitach to typowe skutki uboczne pracy siedzącej. Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim zdrowo się odżywiając, pijąc w czasie pracy dużo wody i od czasu do czasu robiąc sobie przerwy na rozprostowanie kości oraz krótki spacer. Po pracy natomiast warto znaleźć czas na aktywność fizyczną. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy zapobiegać dolegliwościom układu pokarmowego, mogą prowadzić one do poważnych zaburzeń procesów trawiennych.

4. Sprzyja otyłości i nadwadze

Brak ruchu, podjadanie i nieregularne wypróżnianie to pierwsze kroki do tego, by przybyło nam kilku kilogramów. Zaniedbana nadwaga może przyczynić się do rozwoju otyłości, a to już poważne schorzenie. Długotrwały brak ruchu nie tylko sprzyja rozwojowi otyłości, ale także powiązanych z nią chorób – nadciśnieniu i cukrzycy. Jeśli pracujesz siedząco, pamiętaj o zdrowym odżywianiu się i codziennych ćwiczeniach. Pomogą one utrzymać odpowiednią wagę.

5. Wywołuje hemoroidy

Kilkugodzinny ucisk w okolice odbytu, który w zasadzie powtarzany jest dzień w dzień, może wywołać jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości – hemoroidy. Żylaki odbytu to wyjątkowo bolesna przypadłość, która utrudnia normalne funkcjonowanie, zmniejsza efektywność w pracy i niestety lubi nawracać. Jeśli spędzasz długie godziny na biurowym krześle, koniecznie zaopatrz się w specjalną poduszkę, która pomoże równomiernie rozłożyć nacisk pośladków. To pierwszy krok do tego, by zapobiegać hemoroidom.

6. Sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego

Gdy siedzimy w ciągu dnia około 10 godzin, krążenie krwi w organizmie zostaje ewidentnie zaburzone. Konsekwencją może być złe samopoczucie, problemy z koncentracją i pamięcią, a także poważne choroby układu krążenia. Nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie sprzyja również powstawaniu zakrzepów krwi, a także zawałowi serca!

7. Zaburza postawę ciała

Siedzenie przez minimum osiem godzin w tej samej pozycji nie wróży nic dobrego dla naszego kręgosłupa i całej postawy ciała. Praca siedząca, którą wykonujesz ciągle w tej samej pozycji może trwale zaburzyć postawę twojego ciała. Jednym z najczęstszych skutków siedzącej pracy są tzw. zaokrąglone plecy i pogłębione wgniecenie w odcinku lędźwiowym, zwane hiperlordozą. Osobę, która pracuje siedząco, można rozpoznać również po wysuniętych do przodu barkach, wystających łopatkach i przygarbionej szyi. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas pracy siedzącej, a także wykonywanie regularnych ćwiczeń na kręgosłup i szyję.

Praca siedząca może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeśli pracujesz siedząco, jak najwcześniej podejmij działania profilaktyczne, które pozwolą zapobiec powyższym dolegliwościom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama