Nerki jak najdłużej w dobrej formie
Oczyszczają krew. Jak spełnią to zadanie, zależy od naszych codziennych nawyków. Sprawdź, co im służy, a co szkodzi i naraża je na choroby.
Jedz jak najmniej soli
Zawarty w niej sód powoduje, że organizm wydala więcej wapnia. Z występujących w moczu wapniowych drobinek łatwo powstają kamienie. Słona dieta podwyższa ryzyko kamicy nerkowej o ponad 30 proc.
Eksperci radzą: czytaj etykiety produktów i dziennie spożywaj wraz nimi nie więcej, niż 5 g soli. Nie dodawaj jej już do posiłków - zastąp majerankiem, rozmarynem, tymiankiem.
Sięgaj po cytrusy
Mandarynki, pomarańcze, cytryna są źródłem cytrynianów, które nie pozwalają, by z drobinek wapnia powstawały kamienie w nerkach. Ale uwaga! Grejpfruty (także sok grejpfrutowy) już tak nie działają, a wręcz sprzyjają kamieniom.
Eksperci radzą: codziennie rano po umyciu zębów wypijaj szklankę wody z sokiem wyciśniętym z 1/2 cytryny.
Jeśli miewasz zgagę, nie lecz jej tabletkami
Badanie obejmujące 190 tys. osób pokazało, że leki z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej mające leczyć zgagę i refluks aż czterokrotnie zwiększają ryzyko niewydolności nerek.
Eksperci radzą: przy skłonnościach do zgagi pij 2 razy dziennie między posiłkami 1/2 kubka herbaty z żywokostu (z zielarni, ok. 6 zł).
Zadbaj o odpowiednio częste wizyty w toalecie
Codziennie staraj się oddawać min. 2 l moczu. Chroni to nerki przez gromadzeniem się różnych substancji i kamicą. Eksperci radzą: co dnia wypijaj 2 litry wody i obowiązkowo kubek przed snem oraz po nocnej wizycie w toalecie.
Ale uwaga! Woda nie może być twarda (o czym świadczy m.in. oleista powłoczka na zrobionej z niej herbacie).
Spaceruj energicznie
Udowodniono, że wysiłek tzw. aerobowy, czyli przyspieszający oddech i angażujący jak najwięcej dużych mięśni (np. nóg, pleców, ramion) może wpływać leczniczo na nerki.
Eksperci radzą: 5 razy w tygodniu przez min. 45 min chodź szybko po parku lub lesie.