Reklama

Nicienie: Jak się można nimi zarazić? Przyczyny, objawy, leczenie

Nicienie, inaczej nazywane robakami obłymi, to pasożyty, którymi może zarazić się każdy z nas. Ich obecność w organizmie czasem jest trudna do wykrycia. Powodują znaczące pogorszenie naszego samopoczucia. Wbrew pozorom, bardzo łatwo się nimi zarazić. Wystarczy wypicie wody z niepewnych źródeł, spożywanie nieumytych warzyw i owoców, jedzenie surowego albo źle przyrządzonego mięsa oraz brak należytej higieny. Nicienie to kilka gatunków robaków, które w zależności od typu, występują w różnych częściach organizmu. Część z nich bytuje w naszym układzie pokarmowym, ale istnieją też i takie, które kryją się w naszych tkankach. Jakie pasożyty mogą zagnieździć się w naszym ciele? Jakie dają objawy? Jak wygląda leczenie? Przekonajmy się.

Owsiki

Owsiki są pasożytami, które żyją w jelicie grubym człowieka. Są jednymi z najpopularniejszych pasożytów, które atakują najmłodszych. Oczywiście, nie tylko dzieci narażone są na ataki owsików. Jak rozpoznać infekcję? Przede wszystkim chory odczuwa swędzenie w okolicach odbytu, które nasila się zwłaszcza wieczorem i nocą. Zarażamy się najczęściej spożywając produkty spożywcze, na których znajdują się jaja owsików. Czy pasożyty są groźne? Najbardziej narażone na ich działanie są właśnie dzieci. Obecność w ciele owsików może prowadzić do nadpobudliwości, problemów z zasypianiem oraz trudności z koncentracją. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do zaburzeń neurologicznych, spadku masy ciała, a nawet do opóźnienia w rozwoju.

Reklama

Glista ludzka

Pasożyt, który występuje jedynie u człowieka. Pojedynczy osobnik żyje w organizmie od 12 do 18 miesięcy. Przez pierwsze kilka miesięcy nie występują żadne objawy zakażenia, dopiero po czasie przypominają one dolegliwości związane z układem oddechowym: występuje silny kaszel, duszność, a nawet krwotoki. Poza tym dochodzą jeszcze dolegliwości trapiące układ pokarmowy, czyli ból brzucha, nudności, wymioty, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Jeśli pasożyt zaatakuje dzieci, mogą być one narażone na niedobór witamin. Jak się można nimi zarazić? Przede wszystkim spożywając nieumyte warzywa i owoce albo pijąc zakażoną przez jaja wodę.

Węgorek jelitowy

Pasożyt, który żyje w jelicie cienkim człowieka. Jego larwy nazywane są inwazyjnymi, dlatego że docierają do wnętrza organizmu nawet przez nieuszkodzoną skórę. Zanim trafią do układu pokarmowego, pokonują drogę od naczyń krwionośnych, poprzez płuca, tchawicę i gardło, po czym dostają się do jelit. Objawy zarażenia widoczne są na skórze żywiciela – pojawia się świąd, obrzęk i zaczerwienienie. Towarzyszą mu dolegliwości, takie jak kaszel oraz zapalenie płuc. Kiedy dostaną się do układu pokarmowego, chory odczuwa bóle brzucha, nudności i wymioty, które mogą zawierać krew.

Włosień kręty

Włosień kręty jest pasożytem, występującym na całym świecie. Najczęściej pojawia się na terenach leśnych, w których spotykane są zwierzęta mięsożerne. Jego żywicielami są ssaki drapieżne, ale też świnie domowe, gryzonie oraz człowiek. Włosień kręty dostaje się do organizmu wraz z surowym albo niedogotowanym mięsem, które spożywamy. W nabłonku jelita z postaci larwalnej przechodzi w dorosłość, po czym przemieszcza się do innych tkanek i narządów człowieka. Jak poznać, że włosień zaatakował nasz organizm? Początkowo jego obecność nie daje się nam we znaki, ale później, kiedy dostanie się do różnych części ciała, odczuwa się dolegliwości takie jak ból mięśni i stawów, problemy z układem oddechowym oraz wysypka i świąd. Człowiek może odczuwać zesztywnienie mięśni, ciągłe uczucie duszności oraz gorączkę. W ekstremalnych przypadkach obecność włośnia krętego może doprowadzić do śmierci żywiciela.

Nicienie czają się wszędzie

Oczywiście to tylko część pasożytów, które atakują organizm ludzki. Opisane wcześniej przypadki spotkać nas mogą przede wszystkim w naszym klimacie. Obszary tropikalne i gorące nie są wolne od nicieni. W takim środowisku narażeni jesteśmy na tęgoryjca, robaka medyńskiego albo filarie. Pamiętajmy, że możemy się skutecznie ustrzec przed zakażeniem. Prym wiedzie tutaj odpowiednia higiena: częste mycie rąk i dokładne mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem. Osoby, które jedzą mięso, powinny zaopatrywać się w nie w miejscach, gdzie zostało ono wcześniej przebadane – mimo wszystko lepiej zawsze poddać je dokładnej obróbce cieplnej.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Nicienie mogą żerować w organizmie nawet przez kilka lat. Przez pierwszy okres ich bytowania możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z ich obecności w naszym ciele. Jeśli czujemy ogólne osłabienie organizmu, męczy nas kaszel, plujemy krwią i trapi nas gorączka, to sygnały, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Najczęściej przy wykryciu pasożytów pobrane zostaną od nas próbki kału, ale zaleca się również wykonanie badań krwi pod kątem obecności niektórych nicieni.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie, które zaleci lekarz, przebiega wieloetapowo. Przede wszystkim zaleca się przyjmowanie leków przeciw pasożytom. Niestety, kuracja może trwać nawet kilka tygodni i trzeba ją powtarzać aż do momentu zabicia wszystkich pasożytów w organizmie. Ponadto leczeniu powinny podać się wszystkie osoby, które miały kontakt z zainfekowanym pacjentem. W takim przypadku trzeba również bezwzględnie trzymać się kilku zasad higieny. Najlepiej rozdzielić rzeczy osobiste w taki sposób, by inni domownicy nie mieli do nich dostępu. Dotyczy to ręczników, pościeli, a także sztućców i naczyń. Odpowiednio wdrożona terapia i konsekwencja w działaniu daje możliwość całkowitego pozbycia się pasożytów z organizmu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasożyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy