Reklama

Reklama

Nie daj się astmie zimą!

Sprawdź, jak w chłodne dni możesz zadbać o swoje drogi oddechowe, by jak najmniej dokuczały ci duszności, kaszel i świszczący oddech.

Sezonowe zagrożenia

Zimne powietrze
Dla nadwrażliwych oskrzeli jest silnym bodźcem! Pod jego wpływem ścianki dróg oddechowych zaczynają się kurczyć i zmniejsza się średnica oskrzeli. Powietrze musi płynąć znacznie węższą drogą, co powoduje, że zaczyna go nam brakować i się dusimy. Dodatkowo niekorzystne jest to, że przy astmie błona śluzowa oskrzeli jest stale obrzęknięta i produkuje dużo lepkiego śluzu, który zatyka drogi oddechowe. 

Duża ilość alergenów w pomieszczeniach
Gorące kaloryfery, pranie suszące się na grzejnikach, zamknięte przez większączęść dnia okna, futrzasty pupil pomieszkujący zimą w domu – to wszystko czynniki sprzyjające. 

Sezonowe infekcje
Zwykłe przeziębienie może osłabić i jeszcze bardziej uwrażliwić oskrzela.

Reklama

Jak nie prowokować choroby

Gdy jest mroźno lub wietrznie, unikaj przebywania na zewnątrz. Ale w pozostałe cieplejsze dni koniecznie chodź na spacer do parku lub lasu – nawet krótki odpoczynek od zanieczyszczonego i szkodliwego dla oskrzeli miejskiego powietrza będzie dobroczynny. 

Wychodząc z domu na dwór, pamiętaj o dobrym nawyku odczekiwania chwilę na klatce schodowej (lub w chłodnej sieni). Dzięki temu nowe „warunki” nie będą dla oskrzeli takim szokiem. 

Oddychaj przez nos, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach – w nozdrzach powietrze jest znacznie lepiej ogrzewane, nawilżane oraz oczyszczane (np. z alergenów, toksyn), niż w jamie ustnej. 

Nie przegrzewaj i nie zawilgacaj pomieszczeń (np. susząc w nich pranie) – dotyczy to zwłaszcza sypialni. 

Zadbaj, by twoje posiłki były bogate w witaminy A, C i E oraz selen – składniki te pomagają organizmowi skutecznie ochronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. 

Przestrzegaj zasad, które chronią cię przed wirusami przeziębienia i grypy – unikaj kontaktów z chorymi osobami, często myj ręce, nie dotykaj brudnymi do twarzy, poddaj się profilaktycznemuszczepieniu ochronnemu.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje