Reklama

Reklama

Nie do pary...

Chodzi o słońce i leki. Jeśli przyjmujesz jakieś preparaty, sprawdź, czy możesz bezpiecznie się opalać.

Przeczytaj w dołączonej do leku ulotce, czy jego przyjmowanie nie jest przeciwwskazaniem do wystawiania się na słońce. Jeśli preparat zawiera substancję światłouczulającą, pod wpływem słońca na skórze może pojawić się odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny.

Reklama

Odczyny fototoksyczne mogą wystąpić pod wpływem substancji (doustnych lub stosowanych zewnętrznie) nasilających reakcję skóry na działanie promieni ultrafioletowych.

Na skutek opalania po ich zastosowaniu może pojawić się silny rumień, niekiedy pęcherze. Odczyny fotoalergiczne pojawiają się u osób, które opalają się mimo stosowania środków o działaniu fotouczulającym. Z

miany na skórze pojawiają się dobę po opalaniu i rozlewają się na całe ciało. Zwykle są to swędzące, grudkowate wypryski, z których sączy się osocze.

Wystąpienie takich zmian to reakcja alergiczna. Rozwija się, gdy zmienione pod wpływem słońca cząsteczki leków (lub kosmety-ków) łączą się z białkami skóry, tworząc substancje uczulające. Alergeny te zostają "zapamiętane" przez układ odpornościowy. Od tej chwili wystarczy krótki pobyt na słońcu po zażyciu leku, by wystąpił ostry stan zapalny skóry z obrzękiem i pokrzywką.

Zażywając leki, które nie lubią słońca, zrezygnujmy z intensywnego opalania. Osobom zagrożonym powikłaniami zaleca się smarowanie odkrytych części ciała kremem z filtrem. Podawany na opakowaniu wskaźnik SPF (z ang. sun protection factor) powinien być wyższy niż 30. Jeśli przyjmujesz leki, sprawdź w ramce obok, czy nie zawierają substancji reagujących na słońce.

kons.: dr Małgorzata Żuławnik, spec. medycyny rodzinnej.

Dowiedz się więcej na temat: opalanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje