Nie łam zasad zażywania leków!
Aby leczenie było skuteczne, chory powinien przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Tymczasem doktorzy narzekają, że pacjenci nie zawsze stosują się do ich wskazówek.
Oto nasze najczęstsze grzeszki i związane z nimi zdrowotne konsekwencje.
Zmieniamy sposób zażywania (np. próbujemy rozpuścić tabletkę w wodzie, otwieramy kapsułkę i połykamy sam proszek albo popijamy lek niedozwolonym płynem). Może to zaburzyć działanie leku (np. na słabsze lub podrażniające układ pokarmowy). Zdarza się też, że zapominamy wyjąć lek z opakowania i... połykamy tabletkę razem z ochronną folią.
Korygujemy dawkę leku (na mniejszą lub większą). Gdy przyjmujemy go mniej, niż to zostało zalecone, narażamy się na niedoleczenie choroby i wystąpienie powikłań. Jeśli zaś zażywamy lekarstwo w większej niż wskazana dawce, ryzykujemy zatrucie organizmu, a także uszkodzenie narządów (np. nerek, wątroby).
Odstawiamy lek (bo nie czujemy się po nim lepiej albo wprost przeciwnie - poczuliśmy się na tyle dobrze, że wydaje się nam niepotrzebny). Grozi to pogorszeniem stanu zdrowia i nawrotem choroby.
Oszczędzamy lekarstwo na czarną godzinę (problem ten dotyczy zwłaszcza starszych, niezamożnych osób, które zmniejszają dawkę, by lek starczył im na dłużej). Niestety, choroba będzie się przez to rozwijała.
Ważna rada: Jeśli masz wątpliwości dotyczące przyjmowanych lekarstw, poradź się swojego doktora. Zadawaj pytania, poproś o wyjaśnienia i szczegółowe instrukcje.