Reklama

Reklama

Nie łam zasad zażywania leków!

Aby leczenie było skuteczne, chory powinien przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Tymczasem doktorzy narzekają, że pacjenci nie zawsze stosują się do ich wskazówek.

Oto nasze najczęstsze grzeszki i związane z nimi zdrowotne konsekwencje.

• Zmieniamy sposób zażywania (np. próbujemy rozpuścić tabletkę w wodzie, otwieramy kapsułkę i połykamy sam proszek albo popijamy lek niedozwolonym płynem). Może to zaburzyć działanie leku (np. na słabsze lub podrażniające układ pokarmowy). Zdarza się też, że zapominamy wyjąć lek z opakowania i... połykamy tabletkę razem z ochronną folią.

• Korygujemy dawkę leku (na mniejszą lub większą). Gdy przyjmujemy go mniej, niż to zostało zalecone, narażamy się na niedoleczenie choroby i wystąpienie powikłań. Jeśli zaś zażywamy lekarstwo w większej niż wskazana dawce, ryzykujemy zatrucie organizmu, a także uszkodzenie narządów (np. nerek, wątroby).

Reklama

• Odstawiamy lek (bo nie czujemy się po nim lepiej albo wprost przeciwnie - poczuliśmy się na tyle dobrze, że wydaje się nam niepotrzebny). Grozi to pogorszeniem stanu zdrowia i nawrotem choroby.

• Oszczędzamy lekarstwo na czarną godzinę (problem ten dotyczy zwłaszcza starszych, niezamożnych osób, które zmniejszają dawkę, by lek starczył im na dłużej). Niestety, choroba będzie się przez to rozwijała.

Ważna rada: Jeśli masz wątpliwości dotyczące przyjmowanych lekarstw, poradź się swojego doktora. Zadawaj pytania, poproś o wyjaśnienia i szczegółowe instrukcje.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy