Reklama

Nie zgadniesz, gdzie czai się cukier

Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Do najistotniejszych czynników rozwoju otyłości zalicza się nieprawidłowe żywienie. Jak można temu przeciwdziałać? Warto zacząć od wyeliminowania cukru z diety.

Coraz bardziej świadomie i zdrowo się odżywiamy. Okazuje się jednak, że często, mimo wszystko, wciąż nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile zbędnych słodkości kryje się w popularnych produktach spożywczych. Co gorsze, nawet tych uznawanych za "zdrowe".

Według WHO spożycie cukru nie powinno przekraczać 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zastosowanie się do tych zaleceń może być trudne, ponieważ etykiety produktów spożywczych są często mylące. Cukier ukryty to jedna z najgroźniejszych pułapek, w jakie możemy wpaść. Oto lista produktów, w których pojawia się najczęściej.

Reklama

Jogurty owocowe

Przez wielu uważane za doskonały pomysł na śniadanie czy poranną przekąskę. Niestety, te z bananami, truskawkami czy mango na etykiecie to najczęściej bomba kaloryczna - zdarza się, że małe opakowanie ma tyle samo cukru, co baton czy kawałek ciasta z kremem.


Płatki śniadaniowe

Płatki śniadaniowe to jedne z najbardziej dosładzanych "zdrowych" produktów spożywczych. Nawet te oznaczeniami "fit" i informacjami o zawartości owsa na opakowaniu mogą zawierać tyle cukru, co kolorowe lub czekoladowe płatki dla dzieci.

Pakowane sałatki

Pojemniczki z sałatkami dostępne w większości supermarketów to złudny wybór zdrowej przekąski. Znajdują się w niej spore ilości zbędnego cukru, a także równie szkodliwej w dużych ilościach soli.

Muesli

Osoby, które chcą zdrowiej się odżywiać często zamieniają ulubione płatki kukurydziane na muesli. Nie jest to jednak lepszy zamiennik, ponieważ gotowe mieszanki również w swoim składzie mogą mieć zbędny cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety.

Owoce z puszki

Owoce z puszce to nie to samo, co świeże owoce. Wszystko przez syrop, w którym są one zanurzone. Najczęściej glukozowo-fruktozowy, który drastycznie podnosi kaloryczność i ilość cukru w produkcie.

Pieczywo paczkowane

Pokrojone i z dłuższym terminem przydatności do spożycia nie jest najmądrzejszym wyborem. Porcjowany i zapakowany w folię chleb jest naszpikowany spulchniaczami, które zapobiegają jego wczesnemu wyschnięciu. A na dodatek w jego składzie znajduje się znacznie więcej cukru niż w tradycyjnym bochenku.

Koktajle owocowo-mleczne

Popularne smoothies, a także napoje mleczne o smaku kakao lub owoców to modne przekąski, które szybko zaspokajają głód. Nie zawierają jednak cennych wartości odżywczych, a spore ilości cukrów, barwników i aromatów, dlatego zazwyczaj pobudzają ochotę na dodatkowe łakocie.

Banany i winogrona

W przeciwieństwie do innych produktów z tej listy, banan zawiera cukry naturalne, ale to nadal spore zagrożenie dla zdrowia i figury. Owoc ten poleca się w ramach energetycznej przekąski, ale konsumowanie kilku bananów dziennie to prosta droga do nadwagi. Innymi owocami, na które warto zwrócić uwagę pod względem zawartości cukru są winogrona.

Ketchup

Łyżka ketchupu może zawierać nawet pół łyżeczki cukru. Korzystając z gotowych mieszanek przypraw do marynowania mięs również warto sprawdzić, czy w ich składzie nie ma ukrytego cukru.


Masło orzechowe

To zdrowsza alternatywa dla kremów czekoladowych czy konfitur. Niestety, również w składzie masła orzechowego znajduje się ukryty cukier, który sprawia, że spożywamy znacznie więcej tego słodkiego składnika.

Batoniki zbożowe

To jedne z największych hitów marketingowych. Zostały wypromowane jako zdrowa alternatywa dla czekoladowych batonów i wafelków. Jeśli widzisz cukier w jakiejkolwiek postaci na jednym z pierwszych pięciu miejsc w składzie - nie kupuj ich. Aż 1/3 sprzedawanych batonów zbożowych składa się z cukru w minimum 30 proc.

Produkty typu light

Produkt z hasłem "light" na opakowaniu (lub hasłami w stylu "bez tłuszczu", "odtłuszczone", "0 % fats") ma mniej wspomnianych tłuszczów, ale za to w jego składzie znajduje się bardzo dużo węglowodanów, a także ulepszaczy smaku.

Ile jest cukru w produktach?

6 łyżeczek - kubek jogurtu owocowego, ok. 200 g może zawierać ponad 24 g cukru.

2 łyżeczki - średnio tyle cukru znajduje się w 100 ml soku. Ale jak deklarują producenci, pochodzi on z owoców.
1 łyżeczka - tyle cukru zawiera 100 g pieczywa razowego.
9 łyżeczek - niewielka miska muesli.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy