Reklama

Reklama

Niebezpieczne odwodnienie - pięć najczęstszych objawów

Gdy poziom wody w organizmie drastycznie spada, zaburzone zostaje jego prawidłowe funkcjonowanie. Pojawiają się pierwsze, niepokojące objawy, które zlekceważone, mogą mieć fatalny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Długotrwałe odwodnienie organizmu może doprowadzić do zmian rytmu serca, problemów z ciśnieniem, omdleń, a nawet utraty wzroku! Niedobór wody zaburza również pracę nerek, pęcherza, układu krążenia oraz układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. 

Oto pięć najczęstszych objawów odwodnienia, które zbagatelizowane, mogą trwale zniszczyć zdrowie, a nawet zagrozić życiu! 

Zaparcia i problemy trawienne

Reklama

Wzdęcia, zaparcia i niepokojące zmiany w funkcjonowaniu układu trawiennego mogą mieć wiele przyczyn. Problemy z wypróżnianiem często są skutkiem złej diety, niewystarczającej ilości błonnika w pożywieniu, mogą za nimi stać również poważniejsze choroby, takie jak nowotwór jelita grubego lub wątroby. Zaparcia mogą być jednak również objawem odwodnienia. 

Okrężnica pełni w organizmie rolę magazynu, z którego może on czerpać wodę i przekazywać ją do innych organów. Gdy wody braknie, pożywienie przechodzi przez jelita zdecydowanie wolniej, a czasem dochodzi do całkowitego zablokowania, co powoduje zaparcia i uciążliwe problemy trawienne. 

Lekarze i dietetycy wciąż spierają się o to, ile wody powinniśmy wypić każdego dnia, by zapobiec odwodnieniu. Przyjęło się jednak, że osiem szklanek dla kobiet i dziesięć dla mężczyzn to ilość, która zapewnia właściwe nawodnienie i zapobiega chorobom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje