Reklama

Niekonwencjonalne terapie. Na czym polegają i czy są skuteczne?

Obecnie wielu z nas boryka się z różnymi schorzeniami. Współczesna medycyna konwencjonalna potrafi się większości z nich przeciwstawić i skutecznie je wyleczyć, o ile wcześniej udamy się po pomoc do lekarza. Innym sposobem jest korzystanie z wiedzy i doświadczeń medycyny ludowej – nie tylko naszej rodzimej, ale również tej, która pochodzi z innych kręgów kulturowych. Akupunktura albo akupresura dawno się już u nas zadomowiły, ale istnieją metody, które nie zyskały aż takiej popularności i często - zwłaszcza pod względem doboru środków - mogą budzić nasze zdziwienie. Na czym polegają? Czy są skuteczne? O tym dowiesz się z artykułu.

Medycyna Wschodu

Jedną z niekonwencjonalnych terapii, z którą możemy się spotkać, jest masaż dźwiękami tybetańskich mis. Polega on na tym, że naczynia umieszcza się na ciele pacjenta, a terapeuta - za pomocą specjalnych pałeczek - w nie uderza. Rezonans dźwiękowy wprawia komórki ciała w ruch i sprawia, że chory czuje się lepiej. Metoda powstała w krajach Dalekiego Wschodu i tam jest powszechnie praktykowana. Specjaliści twierdzą, że specjalistyczny masaż łagodzi bóle reumatyczne, poprawia trawienie i pomaga pozbyć się nerwicy. Innym zabiegiem jest świecowanie uszu, które polega na włożeniu do ucha pustej świecy. Podpalenie jej i wprowadzenie ciepłego powietrza i dymu do wnętrza ciała oczyszcza organizm z toksyn oraz stymuluje obieg krwi w organizmie. Zwolennicy przekonują, że kuracja pomaga również na migrenowe bóle głowy, zapalenie zatok oraz zdecydowanie poprawia słyszenie.

Reklama

Lecznicza moc zwierząt

Jedną z metod, znaną zresztą od wieków, jest przystawianie pijawek do ciała. Pasożyty, wczepiając się w skórę, wysysają krew i tym samym wstrzykują hirudynę – substancję, która spowalnia proces krzepliwości krwi. Surowiec ten jest wykorzystywany przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków; niektóre sanatoria proponują masaże z jej wykorzystaniem. Stosowanie pijawek ma swoich zwolenników, którzy przekonują, iż metoda ta łagodzi bóle reumatyczne, poprawia pracę układu krążenia oraz wspomaga działanie wątroby.

Apiterapia, czyli lecznicza moc pszczół

Nie brakuje tych, którzy wykorzystują do celów leczniczych pracę pszczół. Tak zwana apiterapia to zbiór metod, które polegają na czerpaniu z dobrodziejstwa miodu czy pszczelego mleczka. Niektórzy korzystają również z jadu tych pożytecznych owadów, wystawiając swoje ciało na użądlenia. Niekonwencjonalna metoda zgodnie z zamysłem ma uwalniać od bólu reumatycznego oraz wygładzać blizny pooperacyjne. Z kolei w celu usunięcia tkanki martwiczej sięga się po zdezynfekowane czerwi. Te owady dobrze sprawdzają się przy czyszczeniu trudnych ran cukrzycowych. Ich działanie jest nieocenione, ponieważ żywią się wyłącznie martwą tkanką, pozostawiając tylko zdrową.

Czy warto sięgać po niekonwencjonalne terapie?

Korzystanie z dobrodziejstw niekonwencjonalnych metod powinno odbywać się pod kontrolą specjalistów. Jeśli chcemy faktycznie cieszyć się zdrowiem, lepiej skonsultować taką terapię z dedykowanym ekspertem. W myśl zasady po pierwsze nie szkodzić, zwłaszcza samemu sobie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna chińska | medycyna alternatywna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy