Nietolerancje pokarmowe - dzięki tym badaniom je zdiagnozujesz
Nietolerancje pokarmowe są problemem dotyczącym wielu z nas, a wśród tych najczęściej występujących wymienia się nietolerancje zależne od przeciwciał IgG. W ich przebiegu u pacjenta mogą występować bardzo różne i często niespecyficzne dolegliwości - wykrycie tych schorzeń jest jednak możliwe przy pomocy prostych badań diagnostycznych.
Nietolerancja pokarmowa IgG zależna może rozwinąć się w każdym wieku, a do przyczyn jej rozwoju zalicza się między innymi życie w ciągłym stresie, przewlekłą antybiotykoterapię, ostre zakażenia wirusowe i bakteryjne czy choroby autoimmunologiczne.
Istotą nietolerancji tego typu jest niewłaściwa odpowiedź układu odpornościowego na spożywany produkt - odpowiedź ta polega na nadmiernym wytwarzaniu przeciwciał IgG specyficznych dla szkodzącego nam produktu. W konsekwencji nadmiernej produkcji przeciwciał, u pacjenta pojawiają się objawy, które mogą być bardzo różnorodne.
- Wśród możliwych dolegliwości wymienia się te związane z przewodem pokarmowym, czyli bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia czy mdłości. U wielu pacjentów objawy nietolerancji są jednak bardziej niespecyficzne - mogą występować na przykład migreny, zmiany na skórze, bóle mięśni, bóle stawów, gwałtowne zmiany nastroju, zmiany w zachowaniu, przewlekłe zmęczenie czy trudności z zasypianiem - mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl.
Dolegliwości w przebiegu nietolerancji IgG zależnej ciężko powiązać z jakimś konkretnym produktem pokarmowym, ponieważ występują one po upływie przynajmniej doby (nawet do 96 godzin) od spożycia pokarmu szkodliwego i mogą utrzymywać się przez kilka dni. Co za tym idzie, jeżeli regularnie spożywamy produkt nietolerowany, występujące objawy mają charakter przewlekły.
W celu wykrycia nietolerancji pokarmowej IgG zależnej konieczne jest przeprowadzenie prostych badań diagnostycznych, umożliwiających pomiar swoistych przeciwciał IgG we krwi pacjenta. Dostępne badania pozwalają zwykle na pomiar przeciwciał specyficznych dla kilkudziesięciu, a nawet kilkuset produktów pokarmowych - do ich przeprowadzenia konieczna jest natomiast tylko niewielka próbka krwi pobranej od pacjenta.
Wynik takiego badania jasno wskazuje, których produktów nie tolerujemy (i w jakim stopniu), a które możemy bezpiecznie spożywać. Na podstawie uzyskanego rezultatu należy wdrożyć do swojej diety odpowiednie zmiany - najczęściej polegają one na całkowitej czasowej eliminacji danego produktu z diety (tzw. dieta eliminacyjna) lub na naprzemiennym spożywaniu produktów bezpiecznych z tymi nietolerowanymi (tzw. dieta rotacyjna).
Podjęcie takich działań doprowadzi do ustąpienia objawów nietolerancji - warto też podkreślić, że nietolerancje IgG zależne są schorzeniami odwracalnymi. Istnieje więc duża szansa, że po zakończeniu diety eliminacyjnej lub diety rotacyjnej, pacjent będzie mógł odżywiać się tak jak dawniej, ale bez nawrotu objawów.