Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem wielu kobiet
Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu to jedna z najpopularniejszych przypadłości współczesnych społeczeństw. Szacuje się, że NTM dotyczy około 15 procent społeczeństwa. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć, choć badania pokazują, że znacznie częściej występuje u kobiet w podeszłym wieku. Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który utrudnia normalne życie. Może być także źródłem zaniżonej samooceny, a nawet depresji. Warto wiedzieć, co jest jego przyczyną oraz jak sobie z nim radzić.
Nietrzymanie moczu, specjalistycznie zwane inkontynencją, to przewlekła choroba, która polega na niekontrolowanym wydalaniu moczu. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa tę przypadłość następująco: „To niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny”. Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i występować w różnych stopniach nasilenia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje choroby:
• wysiłkowe nietrzymanie moczu;
• nietrzymanie moczu z parcia (nadreaktywne);
• połączenie wysiłkowego i nadreaktywnego nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu może występować w różnym nasileniu: małym, średnim lub dużym.
Kogo dotyczy problem?
Ten wstydliwy problem może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Znacznie częściej jednak chorują kobiety. Szacuje się, że około 15 procent każdego społeczeństwa zmaga się z problemem nietrzymania moczu. W Polsce ta dolegliwości dotyczy około czterech milionów osób.
Przypadłość ta może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek. Można wyodrębnić jednak kilka grup, u których występuje znacznie częściej. Są to z pewnością kobiety, a w szczególności te w wieku 30-39 lat, przechodzące menopauzę i te po menopauzie. Badania dowodzą, że wśród pierwszej grupy aż 12 procent zmaga się z nietrzymaniem moczu.
Wstyd
Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która wymaga specjalistycznego i długiego leczenia. Niestety wiele (szczególnie młodych) kobiet ukrywa wstydliwy problem nawet przed lekarzem. W konsekwencji choroba się rozwija, jeszcze bardziej utrudniając normalne funkcjonowanie. Nierzadko jest również powodem depresji i załamań. Osoba chora czuje się poniżona w momentach, gdy nie kontroluje wydzielania moczu i zaczyna myśleć o sobie w negatywny sposób.
Trzy stopnie inkontynencji
Można wyróżnić trzy stopnie nietrzymania moczu, które różnią się od siebie natężeniem objawów i rodzajem sytuacji, w której występują:
1. Pierwszy stopień dotyczy sytuacji, w których niekontrolowany wypływ moczu jest wynikiem nagłego napięcia powłok brzusznych, a konkretnie, kiedy w jamie brzusznej szybko wzrasta ciśnienie. Na przykład podczas kichnięcie, śmiechu, podnoszenia dziecka lub kaszlu.
2. Drugi stopień oznacza sytuacje, w których mocz wypływa podczas wykonywania normalnych czynności. Mowa tutaj o wchodzeniu po schodach, sprzątaniu lub lekkiej aktywności fizycznej.
3. Trzeci stopień jest najbardziej uciążliwy. Do wypływu moczu dochodzi nawet w czasie stania w bezruchu. Objawy te są nie tylko uciążliwe i powodują dyskomfort. Przede wszystkim wywołują silne poczucie wstydu, który sprawia, że chory czuje się poniżony.
Przyczyny nietrzymania moczu są bardzo zróżnicowane i jest ich wiele. U jednej kobiety problem mógł być wywołany niegroźną infekcją dróg moczowych, u innej zaś powodem mogła być zaburzona praca hormonów. Nietrzymanie moczu często jest również efektem porodów. Przypadek ten dotyczy najczęściej młodych kobiet zmagających się. Przyczyną inkontynencji mogą być również zbyt ciężka praca fizyczna, która ma wpływ na mięśnie krocza, otyłość, a także nadużywanie środków moczopędnych. Przyczyny nietrzymania moczu mogą leżeć również w psychice chorego. Nadmierny stres, wycieńczenie psychiczne lub depresja mogą wywołać chorobę.
Diagnostyka
Rozpoznanie polega na pogłębionym wywiadzie z pacjentem oraz umiejętnej identyfikacji przyczyny problemu. Po wywiadzie lekarz zleca najczęściej listę badań do przeprowadzenia, które mają pomóc wykryć przyczynę problemu.
Leczenie problemu
Leczenie nietrzymania moczu jest zazwyczaj długotrwałe i niestety nie zawsze przynosi efekty. Pierwszy etap leczenia polega na systematycznym wykonywaniu ćwiczeń, które mają wzmocnić mięśnie dna miednicy oraz mięśnie kegla. Na tym etapie chory zobowiązany jest również do przestrzegania prawidłowego oddawania moczu. Kolejną częścią terapii jest leczenie farmakologiczne. Chory dostaje leki, regulujące wydzielanie moczu i wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za jego wydalanie. Ostatnią deską ratunku jest operacja, której typ dobiera się do konkretnego przypadku. Każdy typ leczenia nietrzymania moczu powinien być wsparty odpowiednią dietą, a także aktywnością fizyczną.
Nie można zapewnić, że odpowiednio dobrana profilaktyka zdoła uchronić przed zachorowaniem na NTM. Z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc. Oto kilka wskazówek, które pomogą usprawnić prawidłową pracę układu moczowego i oddawanie moczu.
1. Dbaj o prawidłowe odżywianie:
a) Uwzględnij w diecie produkty, które pozytywnie wpływają na drogi moczowe: żurawina, orzechy, ciemne warzywa liściaste, ryby, awokado.
b) Unikaj przetworzonych i niezdrowych produktów, które mogą wywołać zaparcia.
c) Wyeliminuj z diety produkty, które mogą podrażniać pęcherz moczowy, a w konsekwencji powodować nietrzymanie moczu, na przykład kawa lub alkohol.
d) Pij regularnie napary z ziół leczniczych, które pozytywnie wpływają na pracę układu moczowego.
2. Uprawiaj sport.
3. Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie kegla.
4. Dbaj o higienę miejsc intymnych.
5. Regularnie chodź do ginekologa.
Nietrzymanie moczu to nie tylko uciążliwa przypadłość, ale przede wszystkim poważna przewlekła choroba. Wymaga profesjonalnej diagnozy i specjalistycznego leczenia. Nawet łagodne objawy nietrzymania moczu nie powinny być ignorowane, ale zgłoszone do lekarza, który zbada przyczynę problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.