Reklama

Nietypowe objawy alergii

Do najczęstszych objawów alergii można zaliczyć katar, zwłaszcza wodnisty i przeźroczysty, łzawienie z oczu i zmiany skórne. Zdarza się jednak, że symptomy alergii są mniej charakterystyczne, co znacznie utrudnia trafną diagnozę. Poznajcie nietypowe objawy alergii wziewnych, pokarmowych, na metale i na ubrania.

Nietypowe objawy alergii - alergia na ubrania

Jednym z najpopularniejszych typów alergii na ubrania jest alergia na poliester. Może ona pojawić się u osób w każdym wieku - nawet u takich, które z powodzeniem przez wiele lat nosiły poliester. Klasycznym objawem alergii są zmiany na skórze, nazywane inaczej "tekstylnym zapaleniem skóry". Wystąpić mogą wysypki, obrzęki oraz swędzenie skóry.

Zdarza się jednak, że po kontakcie z poliestrem u niektórych osób pojawiają się mniej typowe objawy. Dochodzić może do problemów z oddychaniem, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Reklama

Nietypowe objawy alergii - alergie wziewne

Alergia wziewna spowodowana jest krążącymi w powietrzu alergenami. Często są to np. unoszący się w powietrzu kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin czy pleśń. Do najczęściej występujących objawów alergii wziewnych zaliczyć można wodnisty katar, łzawienie oczu czy suchy kaszel.

Zdarza się jednak, że podczas alergii wziewnych występują także inne, mniej typowe objawy: niespokojny sen, spanie z otwartą buzią, biegunki, wymioty, infekcje dróg oddechowych, podczas których nie występuje gorączka, a także wymioty.

Nietypowe objawy alergii - alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Zdarza się bowiem, że objawy mogą wystąpić nie kilka minut po zjedzeniu alergenu, ale nawet kilka godzin lub nawet dni. Najczęściej uczulającymi substancjami są: truskawki, pomidory, kiszonki, nabiał i orzechy. Po spożyciu pojawić się mogą typowe objawy jak refluks, wymioty, biegunka czy silny ból brzucha i wzdęcia.

Zdarza się jednak, że alergii pokarmowej towarzyszą mniej typowe objawy. Zaliczyć można do nich problemy ze snem, katar, obrzęki — zwłaszcza na rękach i na nogach, swędząca wysypka, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia ciśnienia krwi, wstrząs anafilaktyczny i opuchlizna pod oczami.

Nietypowe objawy alergii - alergia na metale

Jedną z najczęściej występujących alergii na metale jest alergia na nikiel. Występuje on, m.in., w biżuterii, na monetach, na klamkach, a także na produktach kuchennych. Jak pokazują badania, alergia na nikiel dotyczyć może nawet co piątej osoby. Jak się objawia? Przede wszystkim zmianami na skórze. Wystąpić mogą zarówno wypryski kontaktowe, jak i zmiany pojawiające się w miejscach, które nie miały styczności z metalem.

Co ciekawe, zmiany nie muszą pojawiać się na skórze od razu. Zdarza się, że wyskakują nawet po 120 godzinach od kontaktu z alergenem. Poza reakcjami alergicznymi na skórze wystąpić mogą także inne, mnie typowe objawy alergii na metale. To np. nieżyt nosa, zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, wymioty, nudności i biegunka.

Zobacz również:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy