Reklama

Nietypowe objawy chorego kręgosłupa

Nie ma w przesady w stwierdzeniu, że szkielet jest rusztowaniem naszego ciała. Jego najważniejszą częścią jest kręgosłup, który osłania rdzeń kręgowy – który stanowi jedną z kluczowych składowych układu nerwowego organizmu. Nasz kręgosłup często jest wystawiony na próbę, zwłaszcza wtedy, gdy podejmujemy się wytężonego wysiłku fizycznego albo musi dźwigać ciało przeciążone nadmiarem tkanki tłuszczowej. Choć narażony jest na szwank, jego problemy nie zawsze są jednoznaczne. Dlatego warto znać nietypowe objawy chorego kręgosłupa, aby szybko zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dlaczego kręgosłup jest taki ważny?

O kręgosłupie najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy solidnie daje się we znaki. Wysiłek fizyczny bez odpowiedniego przygotowania, nadwaga, nieodpowiednia dieta oraz brak nawet umiarkowanego ruchu w ciągu dnia sprawiają, że narażony jest na nieprawidłowe działanie, co objawia się przewlekłym stanem zapalnym, bólem i zwyrodnieniami, które są bardzo trudne w leczeniu. Oczywiście, kręgosłup wysyła nam ciągle sygnały o swoim działaniu - jeśli zostaną w porę odczytane, to łatwiej jest zapobiegać ciężkim stanom chorobowym. Bagatelizowanie problemów z kręgosłupem może być opłakane w skutkach. Nie dość, że wtedy może towarzyszyć mu silny i przewlekły ból, to dodatkowo może utrudniać ruchy, a także uniemożliwić swobodne poruszanie się.

Reklama

Zwróć uwagę na oczy!

Trudno to sobie początkowo wyobrazić, ale stan kręgosłupa można niejako "wyczytać" ze stanu oczu. Jak to możliwe? Przede wszystkim dlatego, że górna część kręgosłupa połączona jest z nerwami, które odpowiadają za wzrok. Kiedy powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza? Początkowe objawy mogą nie wzbudzać podejrzeń, bowiem ujawniają się mroczkami po przebudzeniu oraz nieostrym wzrokiem. Choć wszystko wraca po pewnym czasie do normy, stan ten może się powtarzać. Poza tym podczas ruszania głową symptomy mogą się nasilać. W takim przypadku warto początkowo udać się do okulisty, który przeprowadzi niezbędne badania. Jeśli on nie znajdzie niczego niepokojącego, warto udać się do ortopedy, który sprawdzi szyjny odcinek kręgosłupa. Na czym polega leczenie? Przede wszystkim na odciążeniu tej części ciała. Ulgę może przynieść już samo korzystanie z poduszki ortopedycznej.

Ból w piersiach i mostku

Obecnie wiele osób pracuje umysłowo, dlatego spędza całe dnia siedząc przed ekranem komputera. Niestety, taka pozycja również nie do końca służy kręgosłupowi. Niekiedy praca biurowa wymaga tego, aby się często pochylać lub po prostu przebywać nieruchomo w jednej pozycji. Wtedy może dojść do przeciążenia kręgosłupa, którego nieprawidłowe działanie może promieniować na ciało - szczególnie w piersiach, mostku oraz między łopatkami. W takich sytuacjach, ból zrzucany jest na karb serca - ale kardiolog może niczego nie wykryć. Okazuje się, że w ten sposób kręgosłup manifestuje swoje nieprawidłowe działanie. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Oczywiście udać się do ortopedy, a także wykonywać łatwe ćwiczenia w domu. Do nich zaliczają się np. skłony, wykonywanie "kociego grzbietu" czy wyprosty rąk.

Ból głowy

Bóle głowy są często brane na tapet, jednak mało kto wie, że mogą się one wiązać z nieprawidłowym działaniem kręgosłupa. Często połączone są z zawrotami, które nasilają się podczas poruszania szyją. Często mogą również występować podczas nacisku  np. dłonią na głowę lub szyję. Dlaczego kręgosłup wysyła takie sygnały? Przede wszystkim górna jego część jest przeciążona np. nikłą ruchliwością albo nieprawidłowym ustawieniem monitora. Oczywiście, w takiej sytuacji można pomóc sobie domowymi sposobami, np. sięgając po leki przeciwbólowe lub przykładając ciepłe okłady. Jednak warto zadbać o dobre stanowisko pracy: ulgę przynieść może dostosowanie wysokości monitora do poziomu oczu oraz ustawienie go na wprost, aby jak najmniej przekręcać głową.

Drętwienie i ból nóg

Ból nóg może mieć różną przyczynę, tak samo wtedy, gdy połączony jest z ich drętwieniem. Jednak taki stan jest często powiązany z nieprawidłowym działaniem kręgosłupa, ponieważ na jego zakończeniu są odprowadzone nerwy, które docierają do kończyn. Kiedy często występują ból i drętwienie nóg, to znak, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa może być przeciążony -  dzieje się zwłaszcza wtedy, kiedy podnosimy ciężkie przedmioty bez uprzedniego przygotowania albo zbyt długi czas jest unieruchomiony (np. siedząc, a nawet stojąc). Jeśli dochodzi do bólu i drętwienia nóg, znaczy to tyle, że kręgosłup jest mocno obciążony, co zbagatelizowane, może doprowadzić do częściowego paraliżu. Pomocne może być wyłącznie spotkanie z ortopedą i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | ból kręgosłupa | bół kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy