Reklama

Nietypowe objawy chorób wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Ma zdolność do regenerowania się, niestety nie oznacza to, że jest niezniszczalna. Oprócz alkoholu, leków i używek jej największym wrogiem są jednak wirusy wywołujące zapalenie wątroby, a także guzy i nowotwory. Niestety choroby te przez lata mogą nie dawać objawów, a pierwsze charakterystyczne symptomy pojawiają się dopiero, gdy wątroba jest całkowicie wyniszczona. Dlatego warto wiedzieć, jakie oznaki powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u specjalisty.

Swędzenie skóry a choroby wątroby

Uporczywy świąd skóry to jedna z oznak zapalenia wątroby o podłożu autoimmunologicznym (AZW). Z nieznanych przyczyn układ odpornościowy wywołuje stan zapalny miąższu wątroby i stopniowo go niszczy. Swędzenie może obejmować ręce i nogi, ale też całe ciało, pojawia się głównie wieczorem i w nocy. Charakteryzuje się także różnym stopniem nasilenia, większość pacjentów skarży się jednak na dokuczliwość tego zjawiska. Zdarza się, że świąd oznacza marskość wątroby. Inne niepokojące objawy to nudności, zaburzenia apetytu i nagły spadek masy ciała.

Reklama

Bóle stawów i mięśni a choroby wątroby

Jednym z największych zagrożeń dla wątroby jest zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Schorzenie jest niezwykle podstępne i może bezobjawowo wyniszczać narząd nawet przez 30 lat. O zakażeniu na początku bardzo często świadczą bóle stawów i mięśni, które mogą nawracać. Niestety zwykle bywają mylone z przeziębieniem, grypą lub zmęczeniem po aktywności fizycznej. Inne objawy WZW typu C to uczucie mrowienia na ciele i pogorszenie się kondycji psychicznej (wahania nastroju).

Objawy w jamie ustnej a choroby wątroby

Częste odczuwanie suchości w jamie ustnej to kolejny mało znany objaw chorej wątroby. Może świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby typu A lub C. Innym symptomem jest gładki, intensywnie czerwony język bez nalotu, a także mocno czerwone i wygładzone wargi. W ten sposób ujawnia się także marskość wątroby.

Problemy ze snem i zmęczenie a choroby wątroby

Mało charakterystycznym objawem chorób wątroby jest także przewlekłe zmęczenie i problemy ze snem. Warto jednak wiedzieć, że na tego typu dolegliwości skarży się większość pacjentów ze stłuszczoną lub niewydolną wątrobą. Nasz niepokój powinno wzbudzić częste wybudzanie się ze snu, a także apatia, brak energii i problemy z koncentracją w ciągu dnia. Zdarza się, że wciąż jesteśmy zmęczeni nawet pomimo wielu godzin snu.

Krwawienie z nosa a choroby wątroby

O problemach z wątrobą mogą również świadczyć nawracające krwotoki z nosa oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Przyczyną mogą być zaburzenia wchłaniania żelaza do organizmu, co często wiąże się z niewydolnością wątroby.

Zmiany na skórze a choroby wątroby

Choroby wątroby zdecydowanie najłatwiej rozpoznać na podstawie obserwacji skóry. W przypadku schorzeń o podłożu autoimmunologicznym na ciele może pojawić się bielactwo, czyli białe przebarwienia. Nasz niepokój powinny też jednak wzbudzić brązowe plamy – to częsty objaw nadmiernego odkładania się żelaza w wątrobie, co świadczy o zaburzonej pracy tego narządu. Częstą oznaką przewlekłej choroby wątroby jest również rumień dłoni, który występuje nawet w 70 proc. wszystkich przypadków. Dłonie są bardziej niż zwykle ciepłe i pojawia się na nich miejscowe zaczerwienienie. Z kolei choroby wątroby o podłożu alkoholowym (np. alkoholowe stłuszczenie) mogą ujawniać się poprzez powstawanie tzw. pajączków na skórze (drobne, rozszerzone naczynka krwionośne o sinoczerwonym zabarwieniu). Przyczyną jest zaburzenie metabolizowania estrogenów w wątrobie.

Charakterystycznym objawem niewydolności i marskości wątroby jest także tzw. skóra banknotowa, czyli sucha, szorstka i pomarszczona, z tendencją do łuszczenia się. W zaawansowanym stadium choroby wątroby pojawia się żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry, paznokci czy gałek ocznych. Na paznokciach mogą również tworzyć się podłużne bruzdy lub białe poprzeczne linie, a u nasady także białe półksiężyce.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy