Niezawodne sposoby na niestrawność
Na regularne dolegliwości ze strony układu pokarmowego skarży się już co druga dorosła osoba. Najczęstszą przyczyną jest przejadanie się lub spożywanie niezdrowej i tłustej żywności. Znaczenie ma także sposób jedzenia – im szybszy i bardziej łapczywy, tym gorzej dla układu pokarmowego. W efekcie dopada nas zgaga, wzdęcia, ból brzucha, uczucie pełności, odbijanie się i nudności, które mogą trwać nawet kilka-kilkanaście godzin. Jak walczyć z niestrawnością? Poznaj naturalne i skuteczne sposoby na wzmocnienie żołądka, wątroby i jelit.
Imbir słynie ze swoich właściwości leczniczych – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale warto wiedzieć, że ma też zbawienny wpływ na układ trawienny. Skutecznie zwiększa ilość wydzielanych soków żołądkowych i żółci, dzięki czemu przyspiesza trawienie tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Łagodzi też wzdęcia i pomaga zwalczyć nudności oraz wymioty. Na niestrawność pomoże więc napar z imbiru (kawałek korzenia wystarczy zalać wrzątkiem, a po ostudzeniu dodać łyżeczkę miodu) lub żucie jego korzenia. Imbiru nie powinny jednak spożywać osoby zmagające się z refluksem lub chorobą wrzodową – regularne problemy z układem trawienia powinno się skonsultować z lekarzem.
Sposoby na niestrawność – bazylia i kolendra
Aby uniknąć niestrawności, do potraw warto dodawać kolendrę i świeżą bazylię. Pobudzają one produkcję enzymów trawiennych i wzmacniają żołądek. Łagodzą też zgagę i wzdęcia. Szczególnie cenna jest kolendra, która zwalcza stan zapalny błony śluzowej i wspomaga odtruwanie organizmu (wspiera pracę wątroby i ułatwia jej regenerację).
Objawy niestrawności złagodzi też kminek. Ta popularna przyprawa reguluje ilość wydzielanej żółci i soku trzustkowego, a poza tym działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka i jelit (zwalcza kolki i skurcze). Dzięki temu znacznie łagodzi bóle brzucha, niweluje wzdęcia i chroni przed zaparciami. Jest pomocna przy chorobie wrzodowej i problemach z wątrobą. Kminek warto więc dodawać profilaktycznie do tłustych potraw. W przypadku niestrawności łyżeczkę zmielonej przyprawy należy rozpuścić w połowie szklanki letniej wody i wypić mieszankę. Kminek można też dodać jogurtu naturalnego lub maślanki.
Zioła na niestrawność
Niezastąpionym sposobem na niestrawność są ziołowe napary. Trzeba tylko pamiętać o tym, by pić je powoli, małymi łykami. Najlepiej sprawdzi się mięta pieprzowa, dziurawiec, ostropest plamisty (stosuje się go nawet przy stanach zapalnych i marskości wątroby), koper włoski, melisa, mniszek lekarski czy rumianek. Zioła wzmacniają błony śluzowe układu pokarmowego, chronią przed zaparciami i biegunkami. Łagodzą zgagę i wzdęcia.
Przez kilka dni po niestrawności lub zatruciu pokarmowym należy jeść lekkostrawną żywność w niewielkich ilościach, a także przyjmować dużo płynów. Dieta powinna obejmować jasne pieczywo, gotowane warzywa, kleiki ryżowe, zupy bez dodatku tłuszczu i gotowane mięso. Unikać trzeba słodyczy, kawy, alkoholu i napojów gazowanych.
Jak uniknąć niestrawności?
Niestrawności najlepiej zapobiegać – każde przejedzenie się czy spożywanie dużej ilości ciężkostrawnej żywności obciąża żołądek, wątrobę i jelita. Dlatego ważne jest nie tylko, co jemy, ale też w jaki sposób. Pokarmy powinno się spożywać regularnie w niewielkich ilościach i żuć je dokładnie i jak najdłużej. Stres i jedzenie w pośpiechu to częsta przyczyna niestrawności. Warto wiedzieć, że bardzo negatywny wpływ na cały układ pokarmowy ma nikotyna. Palenie papierosów upośledza krążenie w żołądku i jelitach, znacznie utrudnia też trawienie. Aby chronić się przed niestrawnością, do diety warto też włączyć naturalne probiotyki (kiszonki, jogurty naturalne, kefir, maślankę). Pozytywnie na procesy trawienia wpływa również aktywność fizyczna.