Niezawodne sposoby na zaparcia
Statystyki dowodzą, że około 30 procent Polaków cierpi na zaparcia. Ta przykra dolegliwość dotyka niestety coraz młodsze osoby. Chcąc szybko sobie pomóc, sięgamy po środki przeczyszczające, które - niestety - przynoszą ulgę tylko na chwilę. By raz na zawsze pozbyć się zaparć, musimy być gotowi na kilka poświęceń. Podpowiadamy, co robić, by wygrać z tą dokuczliwą dolegliwością.
Zaparcia często mylone są ze zwykłym zatwardzeniem, które może przydarzyć się każdemu, gdy zbyt dużo zjemy lub zaniedbamy aktywność fizyczną. Warto zaznaczyć, że zdrowy człowiek może wypróżniać się od dwóch razy dziennie do siedmiu razy w tygodniu. Gdy w ciągu tygodnia odwiedzamy toaletę rzadziej niż trzy razy, wtedy możemy mówić o zaparciach.
Objawy zaparć
Do najczęstszych objawów zaparć należy zaliczyć:
* wydalanie kału, któremu towarzyszy ból;
* mdłości;
* wzdęcia;
* odbijanie;
* uczucie pełności;
* utratę masy ciała.
Walkę z zaparciami należy rozpocząć od zmiany jadłospisu. Jedzone codziennie posiłki powinny być niskokaloryczne, urozmaicone i bogate w składniki odżywcze. Konieczne będzie uwzględnienie dużej ilości warzyw w diecie, ponieważ zawierają sporo błonnika, który reguluje pracę jelit i przyspiesza przemianę materii. Zamiast smażonego mięsa, wybierzmy grillowane i chude. Warto jeść również dużo ryb i produktów pełnoziarnistych. Słodkie przekąski warto zamienić na bakalie i orzechy, które pobudzają jelita do pracy. Niezbędne będzie również picie dużej ilości wody, która oczyszcza organizm z toksyn i usprawnia pracę układu trawiennego.
Zdrowe nawyki
Zaparcia to bardzo często efekt nie tylko niezdrowej diety, ale i nieregularnego trybu życia. Warto wdrożyć zdrowe nawyki w codzienność, by nasz organizm sprawnie funkcjonował. Oto te, o których powinniśmy pamiętać szczególnie.
Regularny i wydajny sen
Podczas snu organizm regeneruje się najlepiej. Dzięki temu sprawniej funkcjonuje i nie robi nam psikusów. Gdy się wyśpimy, znacznie lepiej pracuje wówczas nasz układ trawienny. Chcąc uniknąć zaparć, musimy pamiętać o regularnym śnie.
Zaraz po przebudzeniu pij szklankę wody z miodem
Wypicie zaraz po obudzeniu wody z dodatkiem miodu to świetny sposób na uregulowanie pracy układu trawiennego. Najlepiej przygotować miksturę dzień wcześniej. Do szklanki z ciepłą wodą wystarczy dodać łyżkę miodu i dokładnie wymieszać napój. Dzięki temu jego działanie będzie jeszcze bardziej efektywne.
Aktywność fizyczna
Jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się zaparć, powinniśmy również pamiętać o aktywności fizycznej. Warto przynajmniej trzy razy w tygodniu iść pobiegać lub odwiedzić siłownię. Poczujemy się lepiej, a nasz organizm będzie sprawniej działał.
Jeśli borykamy się z zaparciami, nie warto stosować regularnie środków przeczyszczających z apteki. Nie wpływają one zbyt dobrze na nasz żołądek. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrodziejstw naturalnych metod. Przedstawiamy te najbardziej skuteczne.
Napar z siemienia lnianego
Siemię lniane to naturalny środek przeczyszczający. Świetnie sprawdzi się przy problemach z wypróżnianiem. Wystarczy codziennie pić napar przygotowany z dwóch łyżeczek siemienia i gorącej wody.
Zielona herbata
Zielona herbata ma wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia. Jedną z nich jest pozytywny wpływ na układ trawienny. Codziennie pity napar z liści zielonej herbaty usprawni metabolizm i pomoże spalić tłuszcz.
Suszone owoce
Warto pamiętać o regularnym jedzeniu suszonych owoców. To naturalny i skuteczny środek na problemy trawienne. Wystarczy jeść garść dziennie.
Kiwi i jabłka
Do grupy produktów, które najlepiej pobudzają jelita do pracy, są kiwi i jabłka. Znajdziemy w nich potężne ilości błonnika, a przy okazji witamin. Warto codziennie zjeść przynajmniej jeden z tych owoców.
Napar z pieprzem cayenne
Naturalnym preparatem, który pomoże pozbyć się zaparć i przyspieszy trawienie, jest pieprz cayenne. Wystarczy rozmieszać połowę łyżeczki pieprzu w szklance ciepłej wody i wypić duszkiem. Mikstura powinna zadziałać po około 30 minutach.