Reklama

Reklama

Niezdrowe diety cud

Każdy sezon zaskakuje nas nową cudowną dietą, która w mgnieniu oka robi się bardzo modna. Rzucając się w wir wiosennego odchudzania często nie myślimy o konsekwencjach.

Kobiety mają tendencję do popadania w kompleksy. Czasem mają ku temu powody, częściej nie. Prezentowane przez media aktorki, piosenkarki i modelki lansują modę na rozmiar zero. Są niezwykle szczupłe - na ich ciałach nie ma ani grama tłuszczu. Na twarzach nie mają zmarszczek i zawsze wyglądają promiennie. Pamiętajmy jednak o sztabie wizażystów i grafików, którzy pracują nad ich wizerunkiem oraz o licznych zabiegach chirurgicznych, które pozwalają im zawsze błyszczeć na czerwonym dywanie.

Reklama

Dieta nie-cud

W pogoni za nieskazitelną figurą wiele kobiet decyduje się na stosowanie tak zwanej "diety-cud", która stanowi obietnicę utraty zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie. Zastanów się jednak, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i rozsądne. Jeśli przez całą zimę nie uprawiałaś żadnego sportu i nie stosowałaś żadnej diety, to nagłe przejście na restrykcyjna dietę będzie szokiem dla organizmu.

Nie daj się zwariować. Kobieta powinna mieć zaokrąglone kształty, a jeśli faktycznie chcesz się zdecydować na dietę, koniecznie umów się na konsultację u dietetyka. To bardzo ważne, żeby nie odchudzać się na własną rękę eliminując całkowicie niektóre produkty. Dietetyk ułoży szczegółowy jadłospis na podstawie badań krwi, pomiaru tkanki tłuszczowej oraz twoich preferencji.

Pomyśl o następstwach

Niewłaściwie dobrana dieta może być groźna. Może doprowadzić do niedoborów witamin oraz wartości mineralnych, a w konsekwencji nawet do zasłabnięć i anemii. Wystrzegaj się diet jednoskładnikowych.

O ile stosowanie ich przez kilka dni nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu, to dłuższe stosowanie może doprowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu, zmniejszenia odporności, zaparć, kłopotów z krążeniem, podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, czy nawet osteoporozy. Co więcej, nawet jeśli uda ci się schudnąć, są wielkie szanse, że padniesz ofiarą efektu jojo.

Odżywiaj się racjonalnie

Pamiętaj o tym, że dieta cud nie istnieje. Utrata kilku kilogramów nie powinna odbywać się kosztem zdrowia, a takie jest niestety następstwo wielu diet. Przecież jedząc wyłącznie białko, kapustę czy owoce nie dostarczasz swojemu organizmowi tego, co potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i to tylko kwestia czasu, aż odczujesz negatywne następstwa niewłaściwego żywienia.

Zamiast tego znacznie lepiej jest zwiększyć swoją świadomość na temat spożywanych produktów, nauczyć się komponować zdrowe posiłki i przede wszystkim zacząć się systematycznie ruszać. Pamiętaj również o tym, że organizm potrzebuje minimalnych ilości tłuszczu, w którym rozpuszcza się wiele witamin niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie powinno się opierać diety wyłącznie na jednej grupie produktów, bo to najłatwiejsza droga do kłopotów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje