Nieznane przyczyny bólu głowy
Zwykle obwiniamy za nie zmianę pogody, zmęczenie, stres. Tymczasem źródło naszych problemów może być zupełnie inne! Dopiero gdy je usuniemy, poczujemy się naprawdę lepiej.
Aromaty silnie oddziałują na nasz system nerwowy i w efekcie na samopoczucie. Potrafią dodać energii, odprężyć lub przeciwnie - rozdrażnić, a nawet wywołać atak migreny!
Pomoże nie tylko unikanie drażniących nas perfum, ale też intensywnie pachnących kosmetyków, odświeżaczy powietrza i chemii gospodarczej.
Zarówno za słabe, jak i zbyt mocne mogą wywołać bóle czoła, gałek ocznych, a nawet zawroty głowy. Nieodpowiednia korekcja męczy zarówno wzrok, który cały czas wysila się, by dobrze widzieć, jak i mózg, który odpowiedzialny jest za przetwarzanie obrazu.
Pomoże okulista lub optyk, który dobierze odpowiednie soczewki okularów.
Bardzo często to właśnie one są przyczyną niewyjaśnionych bólów głowy. Z powodu wad zgryzu źle pracuje staw skroniowo-żuchwowy, co wywołuje ból promieniujący aż do ucha.
Pomoże wizyta u ortodonty, który zaleci terapię (noszenie nakładek na zęby lub aparatu ortodontycznego). Warto zrezygnować z żucia gumy, bo obciąża to stawy żuchwy.
Źle nawodniony organizm nie pracuje prawidłowo. Spada ciśnienie, krew gęstnieje, mózg jest gorzej dotleniony. Nerki nie są w stanie sprawnie filtrować toksyn, które są rozpuszczalne w wodzie. To zdaniem lekarzy niekorzystnie wpływa na centralny układ nerwowy. Może też prowadzić do skurczów naczyń krwionośnych, co wywołuje silne migrenowe bóle głowy.
Pomoże ograniczenie napojów odwadniających, takich jak kawa i herbata i częstsze picie zwykłej wody lub rozcieńczonych pół na pół z wodą naturalnych soków owocowych. Dorosłemu człowiekowi w normalnych warunkach (przeciętna temperatura, umiarkowany wysiłek fizyczny) wystarczy 8-10 szklanek płynów dziennie. Zawsze pod ręką miejmy butelkę wody, żeby w razie potrzeby szybko sobie pomóc. Gdy tylko poczujemy charakterystyczne ćmienie, wypijmy małymi łykami co najmniej szklankę!
Bóle głowy to często pierwszy sygnał problemów z krążeniem. Silne pulsowanie w części potylicznej tuż po przebudzeniu może być skutkiem nadciśnienia tętniczego. Z kolei ćmiący ból z tyłu głowy, któremu towarzyszą zawroty i uczucie znużenia - to charakterystyczny objaw niedociśnienia.
Pomoże wizyta u lekarza, właściwa diagnoz i leki. Doraźnie niskie ciśnienie podniesie wypicie wody, a wysokie nieco obniży mleko z łyżeczką cynamonu.
Niektóre potrawy i napoje zawierają tyraminę i serotoninę - substancje, które mogą wywoływać migrenowe bóle głowy. Szczególnie dużo ich w produktach dla smakoszy: dojrzewających serach, rybach i owocach morza, suszonej kiełbasie, winie.
Pomoże notowanie, co jedliśmy danego dnia i kiedy nastąpił ból głowy. Jest to dość czasochłonna metoda, ale tania i skuteczna.
Konsultacja medyczna: lek. med. Grzegorz Prasałek, internista