Reklama

Niezwykłe zastosowania henny

Henna to średniej wielkości krzew. Używana jest jako zioło dzięki swoim licznym właściwościom leczniczym. Przede wszystkim jednak ceniona jest ze względu na to, że może nadawać włosom, brwiom i rzęsom piękny, naturalny, ciemny kolor. Ponadto odżywia włosy i w przeciwieństwie do sztucznych farb, nie niszczy ich. A oto niektóre z zastosowań henny:

Bóle głowy

Kwiaty henny mogą być używane do leczenia bólów głowy wywołanych zbyt długim przebywaniem na słońcu. Wykonaj pastę z kwiatów henny, zgniatając je i dodając octu. Taką mieszankę nałóż na czoło lub skronie. W sprzedaży istnieją również plastry z henny.

Leczy łysienie

Liście henny mogą być stosowane w leczeniu łysienia. Ugotuj kilka liści henny w oleju gorczycznym i użyj takiej mieszanki do masażu głowy. Zabieg ten wspomaga szybszy porost włosów. Weź 250 g oleju gorczycznego i dodaj do niego 50 – 60 g liści henny. Podgrzewaj je stopniowo w garnuszku. Następnie przecedź przez gazę i przechowuj w butelce. Używaj takiego oleju regularnie, aby wspomóc porost włosów.

Reklama

Paznokcie

Henna znana jest ze swych właściwości leczniczych w przypadku łamliwych paznokci. Namocz liście henny w wodzie i pozostaw je na noc, a następnie wypij taki roztwór. Powtarzaj przez co najmniej 10 dni. Możesz również zmieszać masło ze sproszkowaną henną i użyć jako kompres do łagodzenia stanów ropnych i świerzbu.

Żółtaczka

Do leczenia zaburzeń pracy wątroby, takich jak żółtaczka lub powiększenie wątroby, można użyć kory henny. Spożywa się sproszkowaną hennę w dawkach 1 – 5 dcg.

Choroby skóry

Henna może być stosowana do leczenia chorób skóry takich jak grzybica stóp czy wysypki. Liście henny mają naturalne właściwości ściągające, a działają również skutecznie jako filtr przeciwsłoneczny. Hennę używa się nawet w leczeniu bielactwa nabytego.

Artretyzm

Henna doskonale sprawdza się także w leczeniu bólów związanych z artretyzmem. Masuj obolałe miejsca olejem z henny. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować masaż przez miesiąc lub dwa.

Czerwonka

Henna może być wykorzystywana w leczeniu czerwonki. Zgnieć ziarna henny i połącz z niewielką ilością masła klarowanego. Utwórz z mieszanki małe kulki i połykaj popijając wodą.

Tatuaż

To jedno z najpowszechniejszych zastosowań henny. Tworzymy pastę ze sproszkowanej henny mieszając ją z wodą w stożku wykonanym z folii. Nakładamy pastę na dłonie i stopy na specjalne okazje, by wykonać czasowy tatuaż. Wiele panien młodych stosuje taki sposób, by ozdobić swoje dłonie i stopy.

Włosy

Henna zawiera naturalne składniki odżywiające włosy. Wnika w ich głąb, oczyszczając i wzmacniając je u nasady, dzięki czemu pięknie wyglądają. Leczy również łupież. W połączeniu z innymi naturalnymi barwnikami stosowana jest do farbowania włosów.

Uwaga: Henna nie jest bezpieczna dla dzieci, a szczególnie dla niemowląt. Nie wolno również przyjmować henny doustnie kobietom w ciąży, gdyż grozi to poronieniem. Należy jej też unikać podczas karmienia piersią.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy