Nordic Walking - bezpieczna rehabilitacja
Pierwszy w Polsce pilotażowy program rehabilitacji kardiologicznej powstał w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Ponad 20 pacjentów z poważnymi schorzeniami, u których wyczerpano możliwość polepszenia komfortu życia za pomocą dostępnych technologii, ćwiczy m.in. Nordic Walking pod okiem specjalistów.
- Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą w skali kraju placówką, gdzie realizowany jest naukowy program rehabilitacji kardiologicznej pacjentów po zawałach, z ciężko uszkodzonym sercem - mówi rzecznik szpitala Zdzisław Czekierda.
Prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca Wojskowego Szpitala Klinicznego dodaje, że rehabilitacji zostali poddani pacjenci, u których wyczerpano możliwości technologiczne. - Technologicznie doszliśmy do końca z tymi pacjentami. Korzystają ze stentów, kardiogramów czy defibrylatorów, ale ich komfort życia nie jest najlepszy. Mają się oszczędzać, czytać gazety w domowym zaciszu czy wyjść na spacer niedaleko od domu - mówi.
Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog ze szpitala wojskowego wyjaśnia, że pacjenci objęci rehabilitacją to najczęściej chorzy po kilku zawałach, z ciężko uszkodzonym sercem, po zabiegu chirurgicznym przeprowadzonym dawno temu.
Do programu pilotażowego zakwalifikowano ponad 20 bardzo ciężko chorych. Spotykają się trzy razy w tygodniu w 6-osobowych grupach i pod okiem fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz kardiologów ćwiczą w szpitalnym parku. Trzymiesięczny program ma przywrócić w znacznym stopniu sprawność fizyczną, poprawić komfort życia, zmniejszyć poczucie choroby, zwiększyć samodzielności, ale też dać nadzieję innym pacjentom, którzy z okien szpitalnych przyglądają się ćwiczeniom równie chorych kolegów.
Fizjoterapeuta Andrzej Lejczak przyznaje, że gdy zaczynał ćwiczenia z pacjentami niektórzy mieli problemy z przejściem 300-metrów. - W tej chwili, po miesiącu nasi pacjenci podczas ćwiczeń pokonują dystans 2 km - mówi.
Wszyscy pacjenci uprawiają Nordic Walking, czyli marsz z kijkami, który ma zwiększać wydolność fizyczną, pozytywnie wpływać na parametry fizjologiczne, minimalizować objawy niewydolności serca oraz odczuwalnie zwiększyć sprawność w codziennym funkcjonowaniu. Specjaliści zdecydowali, że bezpieczną formą rehabilitacji ruchowej pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi będzie właśnie Nordic Walking.
Dr Ryszard Jasiński z Akademii Wychowania Fizycznego uważa, że taka forma ćwiczeń jest bardzo korzystna, bo nie wymaga specjalistycznej sali. - Potrzebne są tylko specjalne kijki i można chodzić wszędzie - mówi dr Jasiński. Podkreśla, że człowiek ma 650 mięśni, ale przy zwykłym chodzeniu wykorzystuje jedynie ok. 200, natomiast przy Nordic Walking aż 90 proc. mięśni.
Jeśli program się sprawdzi, będzie wprowadzany na większa skalę.