Nowe spojrzenie
Wada wzroku to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Istnieje już jednak mnóstwo metod na jego łagodzenie oraz kompletne wyleczenie.
Prawda, że wzrok mamy jeden na całe życie, wcale nie jest taka banalna, jakby się mogło wydawać. Warto dbać o oczy, gdyż każda, nawet najmniejsza wada, jest przyczyną dyskomfortu oraz złego samopoczucia. Jak zapobiegać wadom wzroku, a jeśli już się pojawią, jak z nimi walczyć?
Profilaktyka oka
Najczęstsze wady, to krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Niestety, te choroby wzroku są niezwykle powszechne, zwłaszcza we współczesnym społeczeństwie, kiedy średnio kilka godzin dziennie spędza się przez monitorem komputera lub telewizorem.
Niektóre z wad są zaś naturalnymi procesami fizjologicznymi związanymi z procesem starzenia się. By zapobiegać powstawaniu nowych oraz pogłębianiu się już istniejących, istotne są okresowe badania oraz utrzymywanie prawidłowej higieny, która zasadza się głównie na omijaniu zadymionych oraz klimatyzowanych miejsc. Warunki tam panujące, znacząco wpływają na kondycję wzroku.
Ważne jest też stosowanie diety bogatej w witaminy A, C i E oraz magnez. Oczy bowiem, jak każda część naszego organizmu, do prawidłowego działania, potrzebują wielu różnorodnych składników odżywczych.
Kontakt ze światem
Nawet jeśli nasza wada jest niewielka, warto zastanowić się nad odpowiednią korekcją. Obecnie istnieje wiele sposobów na leczenie schorzeń wzroku, dlatego dobrze jest znaleźć najodpowiedniejszą dla siebie metodę.
Jeśli spędzamy dużo czasu przed monitorem, warto wybrać okulary z filtrami oraz powłoką antyrefleksyjną. Wiele osób jednak broni się przed okularami, twierdząc, że powodują dyskomfort w wielu sytuacjach. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, można stosować soczewki.
Kolorowo na OKOło
Na rynku dostępnych jest dziś wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Jeśli jednak komuś zależy na względach estetycznych swoich oczu, może wybierać wśród soczewek kolorowych. Występują one zarówno w wersji korygującej wzrok jak również, o mocy 0. Mogą być zatem stosowane także u osób mających zdrowy wzrok, a chcących jedynie zmienić kolor swoich naturalnych soczewek.
Kolorowe soczewki można stosować okazjonalnie. Jeśli szukamy mocnej zmiany koloru oczu lub podkreślenia własnej barwy tęczówki, doskonałym wyborem będą właśnie takie szkła. Warto jednak wybierać kolory stonowane, by soczewka na oku wyglądała naturalnie.
Szkła 3- tonowe, dzięki zharmonizowanej intensywności barwy, zapewniają naturalną i subtelną zmianę koloru oczu oraz nadają spojrzeniu wyrazistości oraz głębi. Soczewki bardzo dobrze pokrywają naturalny kolor tęczówki, zmieniając go całkowicie. Dzięki nowoczesnym technologiom nanoszenia koloru na soczewkę i technikom mieszania barw, efekt, który uzyskuje się po założeniu soczewki, jest adekwatny do oczekiwań.
Aleksandra Kaczmarek