NTM – poznaj fakty i mity
Zdrowie
Problem nietrzymania moczu dotyka w naszym kraju nawet 3-4 miliony osób. Ze schorzeniem łatwiej walczyć, gdy się o nim więcej wie!
Bezpośrednią przyczyną jest złe funkcjonowanie zwieraczy w cewce lub pęcherzu - FAKT
- Może to być skutkiem: osłabienia mięśni dna miednicy (np. przy nadwadze, po porodzie), zapalenia pęcherza, zaburzonej gospodarki hormonalnej.
- W zależności od przyczyny, różna może być terapia (ćwiczenia, leczenie farmakologiczne, zabieg chirurgiczny).
Nietrzymanie moczu to problem seniorów - MIT
- Choroba może przytrafić się zarówno osobie w dojrzałym wieku, jak i młodej, nawet nastoletniej.
- Faktem jest, że kobiety są na nią bardziej narażone, co wynika m.in. ze specyfiki kobiecej budowy oraz wrażliwości kobiecych narządów na zmiany hormonalne.
- Szacuje się, że 1 na 4 kobiety w różnym okresie życia cierpi na to schorzenie (prawdopodobnie odsetek ten jest jeszcze większy).
Styl życia może sprzyjać nasileniu dolegliwości - FAKT
- Mała aktywność fizyczna i niewłaściwa dieta mogą sprzyjać nadwadze. A ta z kolei powoduje, że przeciążane są mięśnie wpływające na pracę układu moczowego.
Osoby dotknięte NTM nie powinny wychodzić z domu - MIT
- Dzięki stosowaniu odpowiedniej terapii i środków higienicznych możliwe jest swobodne poruszanie się np. po mieście. Tym bardziej nietrzymanie moczu nie powinno być powodem unikania kontaktów społecznych i izolacji.
Tej dolegliwości nie da się wyleczyć - MIT
- Można ją nie tylko zmniejszyć, ale także całkowicie zażegnać problem. Szczególnie pomocna bywa specjalna gimnastyka.
Badanie ginekologiczne
Przynajmniej raz w roku zgłaszaj się na wizytę kontrolną do specjalisty (na NFZ). Lekarz obejrzy i zbada drogi rodne, wykona badanie palpacyjne piersi.
Cytologia
Rób ją przynajmniej raz na 3 lata (na NFZ), a najlepiej raz w roku (np. w dzień swoich urodzin, odpłatnie). Cytologia to najlepszy sposób, by zadbać o swoje zdrowie intymne!
Mammografia
Pierwszy raz zgłoś się na nią w wieku 50 lat, a potem co 2 lata (bez skierowania, na NFZ).