Reklama

O czym mogą świadczyć obrzęki?

Mogą pojawiać się w różnych miejscach ciała. I być objawem różnych, często poważnych schorzeń. Często je lekceważymy, sądząc, że to skutek przemęczenia. Ich istotą jest nadmierne nagromadzenie się płynu w tkankach organizmu. Jeśli są objawem choroby, wymagają specjalistycznego leczenia.

Mogą pojawiać się w różnych miejscach ciała. I być objawem różnych, często poważnych schorzeń. Często je lekceważymy, sądząc, że to skutek przemęczenia. Ich istotą jest nadmierne nagromadzenie się płynu w tkankach organizmu. Jeśli są objawem choroby, wymagają specjalistycznego leczenia.

Schorzenia ze strony układu krążenia

W schorzeniach serca obrzęki są wynikiem wzrostu ciśnienia w żyłach z powodu zatrzymywania sodu i wody w organizmie. Z początku pojawiają się tylko wieczorem. Symetryczne puchnięcie (np. obu łydek czy kostek) może być wywołane przez przyjmowanie niektórych leków nasercowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Regularne puchnięcie jednej nogi może świadczyć o zakrzepicy żył. Często towarzyszy temu ból, nasilający się podczas siedzenia. A także zasinienie lub zaczerwienienie skóry, ból przy dotyku. Pod kolanem można wyczuć twarde żyły.

Obrzęki w okolicach kostek, ból łydek po dłuższym staniu i chodzeniu może świadczyć o zaburzeniu mikrokrążenia i przesączania w żyłach i naczyniach chłonnych. Wywołany tym obrzęk prowadzi do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach. Skutkiem jest rozszerzenie żył, uszkodzenie ich ścianek i zastawek odprowadzających krew z nóg do serca.

Reklama

Gdy krew długo zostaje w jednym miejscu żyły, rozwija się stan zapalny i tworzy się żylak. Żylakom sprzyjają zaburzenia krążenia, ciąża, nadwaga, noszenie bardzo obcisłych rajstop i butów na wysokich obcasach.

Schorzenia nerek

Wywołane nimi obrzęki najpierw pojawiają się jako tak zwane worki pod oczami. Z czasem występują także tzw. ciastowate obrzęki na całej długości nóg. To efekt zatrzymywania sodu i wody.

Kłębuszkowe zapalenie nerek może wywołać opuchliznę nawet całej twarzy. Zwykle jednak chorobie towarzyszy zmniejszenie wydalania moczu, podwyższone ciśnienie krwi, silne bóle głowy.

Powodem opuchlizny całego ciała może być zespół nerczycowy (niekontrolowane wydalanie białka). Większość chorób nerek przebiega jednak podstępnie i objawia się tylko zmianą pór siusiania.

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy

Przy nadczynności, a nawet kilka miesięcy po jej wyleczeniu, może się pojawiać obrzęk wokół oczu. Towarzyszy mu podwójne widzenie, zaczerwienienie spojówek, galaretowata wydzielina w kącikach oczu, niedomykanie powiek, suchość śluzówek oczu.

Często jako skutek wyleczenia nadczynności tarczycy pojawia się też obrzęk łydek zwany przedgoleniowym. Noga wygląda jak oblepiona twardą masą.

Przy niedoczynności tarczycy pojawia się tzw. obrzęk śluzowaty na powiekach i rękach. Twarz jest „nalana”, ponieważ obrzęk stopniowo zajmuje także policzki, nasadę nosa i wargi.

Zmiany zapalne w stawach

Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych, łokciowych, niekiedy skokowego oraz całego śródstopia.

Warto zwrócić uwagę, czy po wstaniu z łóżka nie mamy tzw. sztywności porannej z powodu obrzęku. Jeśli zaobserwujemy takie objawy – konieczna jest wizyta u lekarza.

PMS lub ciąża

Obrzęk nóg, powiek, dłoni w 2. połowie cyklu to objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Trzeba mniej solić, więcej pić i ruszać się.

W ciąży mogą puchnąć okolice oczu, kostek, stopy, ręce. By się przed tym chronić, trzeba pić dużo wody (oczyszcza organizm), unikać ciężkich prac, dużo odpoczywać z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy