Reklama

O czym świadczą gorące stopy?

Uczucie gorących i piekących stóp to częsta dolegliwość, którą jednak zazwyczaj bagatelizujemy. Najczęstszą przyczyną może być źle dobrane obuwie czy przemęczenie. W ten sposób objawia się też grzybica czy kontuzja spowodowana uprawianiem sportu. Piekące, gorące stopy mogą też być jednak sygnałem znacznie poważniejszych schorzeń, np. niewydolności żylnej czy cukrzycy (zwłaszcza niezdiagnozowanej albo źle leczonej), a nawet poważnych problemów z nerkami.

Gorące stopy a niewygodne obuwie

Uczucie pieczenia w stopach często towarzyszy nam po dłuższym czasie noszenia niewygodnego obuwia. Zwłaszcza jeśli jest ono wykonane z tworzywa sztucznego, zbyt ciasne lub źle wyprofilowane. W takich butach stopy bardzo szybko się męczą, a ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony. W efekcie na stopach pojawiają się odciski, modzele, a nawet pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Po całym dniu w takim obuwiu możemy odczuwać pieczenie i mrowienie stóp. Pomocne będą maści złuszczające i regenerujące naskórek (np. krem z mocznikiem), ale problem rozwiąże jedynie zmiana obuwia.

Reklama

Gorące stopy a grzybica

Uczucie gorąca i pieczenia stóp to charakterystyczny objaw grzybicy. Tą chorobą zakaźną bardzo łatwo jest się zarazić w publicznych miejscach, np. na basenie czy na siłowni. Czynnikiem ryzyka jest korzystanie ze wspólnych ręczników czy akcesoriów. Grzybica objawia się również złuszczaniem skóry i paznokci, pękaniem pięt, zaczerwienieniem i silnym świądem. Leczenie wymaga stosowania specjalnych maści antygrzybicznych.

Gorące stopy a kontuzja

Jeśli mamy wrażenie, że nasze stopy są wciąż gorące i pieką, możemy mieć do czynienia z kontuzją, a konkretnie zapaleniem rozcięgna podeszwowego stopy. Jest to tkanka łączna biegnąca przez całą długość stopy. Dzięki niej możemy stawać na palcach czy wykonywać kroki. Zdarza się jednak, że na skutek przeciążenia (np. nadmiernej aktywności fizycznej) rozwija się w niej stan zapalny. Najczęściej dotyka to biegaczy. Charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból pięty i uczucie pieczenia w stopach. Symptomy te nie pojawiają się jednak od razu po kontuzji, ale dopiero po odpoczynku, zazwyczaj następnego dnia. Urazu nie powinno się bagatelizować - może przyczyniać się do powikłań, takich jak ostroga piętowa.

Gorące stopy a zespół niespokojnych nóg

Uczucie gorąca w stopach to również objaw uciążliwej przewlekłej choroby, która najczęściej dotyka osoby w średnim wieku. Mowa o zespole niespokojnych nóg (RLS), które daje o sobie znać także poprzez mrowienie (nie tylko stóp, ale też łydek), drętwienie czy szczypanie. Często pojawiają się też bolesne skurcze łydek. Choroba najbardziej kojarzona jest jednak z uporczywym przymusem ciągłego poruszania nogami. Dolegliwości nasilają się wieczorem i w nocy, uniemożliwiając zasypianie i spokojny sen. W zwalczaniu choroby pomocne jest suplementowanie żelaza i witamin z grupy B, wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i masaży wzmacniających mięśnie.

Gorące stopy a cukrzyca i inne poważne schorzenia

Pieczenie stóp może być również oznaką poważnych schorzeń, takich jak przewlekła niewydolność żylna. Krew gromadzi się w górnych partiach nóg i w bardzo ograniczonym zakresie dociera do stóp, wywołując ich niedokrwienie i niedotlenienie. Inne objawy to opuchlizna kostek, skurcze stóp i łydek. Najczęściej występują w godzinach wieczornych i mijają po odpoczynku.

Mrowienia i pieczenia stóp nie należy też bagatelizować z innych względów. Może to być objaw neuropatii - groźnego powikłania niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy. Zbyt wysoki poziom cukru utrzymujący się we krwi może uszkadzać drobne naczynia krwionośne i nerwy czuciowe. Skóra stóp staje się wtedy nadmiernie wysuszona, a rany bardzo trudno się leczą. Neuropatia może być związana także z niewydolnością nerek czy niedoczynnością tarczycy. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zawsze konsultować z lekarzem.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy | zimne stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy