Reklama

O czym świadczą włosy na stopach? Jeśli ich nie masz, możesz zacząć się martwić

Włosy na stopach pokrywające wierzch palców oraz ich grzbiet ma wiele osób – najczęściej mężczyźni, ale występują też u kobiet. Płeć piękna zazwyczaj depiluje je regularnie, bo wyglądają one nieestetycznie. Jak się okazuje, włosy rosnące na stopach nie powinny być powodem do zmartwienia. O czym zatem świadczą?

Włosy na stopach oznaką zdrowia

Panowie mają na stopach bardzo często włosy ciemne, gęste i kręcone. U kobiet są one raczej jaśniejsze i rzadsze, ich kondycję może też osłabiać systematyczna depilacja. Wiele pań narzeka na tę sferę, bo o usuwaniu owłosienia na stopach trzeba pamiętać szczególnie latem. Zakładając odkryte, letnie obuwie włoski na stopach wyglądają bowiem nieestetycznie. Mało kto jednak wie, że owłosienie na dolnych kończynach nie powinno nikogo martwić - to oznaka zdrowia, a dokładnie dobrego krążenia krwi.

Zobacz także: Moczenie nóg w occie jabłkowym: Sposób na wstydliwą dolegliwość

Reklama

Włosy na stopach. Dlaczego przestają rosnąć?

Jeśli zdarzy się, że włosy na stopach przestają się pojawiać, co nie jest spowodowane depilacją, może to świadczyć o problemach ze zdrowiem - np. związanych z zaburzeniami krążenia. 

Eksperci z amerykańskiej kliniki Mayo wymienili tzw. łyse palce jako jeden z objawów poważnej choroby naczyń krwionośnych. Nagły zanik włosów na palcach u stóp lub grzbiecie dolnych kończyn może również świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu, który blokuje naczynia i zmniejsza przepływ krwi, a to wszystko prowadzi do rozwoju cukrzycy.

Problemy zdrowotne w organizmie możemy odczytać, nie tylko obserwując włosy na stopach, ale też innych partiach ciała. Ich nagły wzrost lub zanik w określonych miejscach nie powinien być bagatelizowany - może objawem świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Warto wiedzieć, że pojawianie się długich, jasnych i cienkich włosów na twarzy, a następnie na całym ciele, z wyjątkiem dłoni, stóp i okolic narządów płciowych może być objawem nowotworu płuc, jelita, trzustki, pęcherza moczowego, ale również informować o białaczce oraz mięsaku Ewinga.

Czytaj również: Masz ciemne włoski na brodzie? Lepiej idź do lekarza!

Masz nadmierne owłosienie? Udaj się do lekarza

Zdarza się też, że włosy na ciele rosną na potęgę - to tzw. owłosienie patologiczne, czyli hirsutyzm - częściej dotyczy kobiet. Wynika z nadprodukcji męskich hormonów płciowych - androgenów.

W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza - ginekologa lub endokrynologa. Nadmierne owłosienie u kobiet może występować na różnych częściach ciała, często ma związek ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Taka sytuacja może się zdarzyć np. w czasie ciąży, ale także w przypadku schorzeń: zespołu policystycznych jajników czy chorobach nowotworowych organów produkujących hormony płciowe (tarczyca, nerki i jajniki).

Owłosienie pełni więc ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka i warto się mu przyglądać. W ten sposób możemy odczytać ważne informacje o swoim stanie zdrowia.

Czytaj także: Hirsutyzm - nadmierne owłosienie u kobiet. Przyczyny i leczenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy