Reklama

O czym świadczy swędzenie skóry?

Swędzenie skóry to częsta i uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj przyczyną jest alergia lub podrażnienie i wysuszenie naskórka. Świąd to również charakterystyczny objaw grzybicy, zapalenia skóry czy przewlekłych chorób dermatologicznych (np. atopowego zapalenia skóry czy trądziku różowatego). Niestety, w ten sposób ujawniają się też czasem poważne schorzenia narządów wewnętrznych czy zaburzenia hormonalne. Swędząca skóra może być jedyną oznaką problemów z trzustką, tarczycą, nerkami lub wątrobą. Sprawdź, w jaki sposób odróżnić świąd sygnalizujący poważne problemy ze zdrowiem.

Swędzenie skóry a cukrzyca

Cukrzyca to podstępna choroba, która bardzo długo może przebiegać w utajeniu. Jej pierwszym objawem często bywają problemy ze skórą. Staje się ona wysuszona i spękana (zwłaszcza na piętach), a rany trudno się goją. Charakterystyczny jest też uporczywy i nawracający świąd, który zaliczany jest do bardzo wczesnych symptomów choroby. Przyczyną jest zbyt wysoki poziom cukru utrzymujący się stale we krwi. Stopniowo niszczy on naczynia krwionośne, także te najmniejsze, przez co skóra staje się niedotleniona i niedożywiona.

Swędzenie skóry a niewydolność nerek

Uporczywy świąd skóry to również mało znany, ale charakterystyczny objaw przewlekłej choroby nerek. Z czasem uniemożliwia ona usuwanie toksyn z organizmu, które negatywnie wpływają na cały organizm. Powodują też wysuszanie skóry, pojawianie się wysypek oraz swędzenie i obrzęki na ciele.

Reklama

Swędzenie skóry a choroby wątroby

Świąd skóry może być też objawem niezdiagnozowanego zapalenia wątroby. Choroba często wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium, gdy narząd jest częściowo zniszczony lub całkowicie niewydolny. Swędzenie może mieć różne natężenie – od lekkiego do uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Najczęściej obejmuje górne i dolne kończyny (zwłaszcza łydki i przedramiona). W ten sposób może dawać o sobie znać także kamica żółciowa lub cholestaza ciążowa.

Swędzenie skóry a problemy z tarczycą

Uporczywy świąd skóry pojawia się również w związku z niedoczynnością tarczycy. Ta przewlekła choroba atakuje coraz więcej osób i szybko zaburza procesy metaboliczne w całym organizmie. Cierpi wtedy także skóra, która staje się blada, ziemista i nadmiernie wysuszona. Często pojawia się świąd i złuszczanie naskórka (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Naszą uwagę powinno też wzbudzić uporczywe swędzenie skóry głowy, a także nadmierne wypadanie włosów. Inne objawy niedoczynności tarczycy to przybieranie na wadze, senność, ogólne osłabienie i opuchlizna na twarzy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy