Reklama

O czym świadczy wygląd naszego języka?

Kiedy ostatni raz obserwowałeś swój język? Dawno? Nic dziwnego, jak większość z nas. Mało kto przywiązuje wagę do wyglądu swojego języka, ponieważ nie mamy pojęcia, że może on o czymkolwiek świadczyć. Tak naprawdę wygląd naszego języka sporo mówi o naszym zdrowiu. Zmiany, które zachodzą w jego obrębie, mogą sygnalizować poważne choroby. Sprawdźmy dokładnie, co nasz język mówi o naszym zdrowiu.

Jak wygląda zdrowy język?

Może zacznijmy od tego, jak wygląda zdrowy język u zdrowego człowieka. Powinien być on bladoczerwony, gładki, jędrny i delikatnie wilgotny. Ponadto, na jego powierzchni musi znajdować się bardzo cienka biała warstwa. Zaniepokoić powinny nas różnego rodzaju plamy, pęknięcia, naloty, guzy czy plamki, które pojawiają się w obrębie języka. Co mogą one oznaczać?

Kolor języka

Fioletowa barwa języka

Jeśli nasz język przybrał fioletową barwę, to znak, że nasze ciało może mieć podwyższoną temperaturę, czego powodem mogą być infekcje lub stany zapalne. Język często przybiera fioletowy kolor, gdy chorujemy na grypę lub anginę. Może być to również skutek przekrwienia niektórych organów lub niedoboru witamin.

Reklama

Mocno czerwony kolor języka

Z kolei mocno czerwony język występuje u ludzi, którzy odżywiają się w nieodpowiedni sposób. Zazwyczaj dotyczy to osób otyłych. Czerwony czubek języka świadczy o występowaniu stresu w organizmie. Pojawia się u ludzi znerwicowanych i cierpiących na bezsenność. Natomiast czerwone zabarwienie brzegów języka sygnalizuje nieprawidłową pracę wątroby.

Blady język

Blady język może oznaczać, że nasze ciało ma zaniżoną temperaturę. Może być również oznaką niedokrwistości, osłabionego serca lub zaburzonej pracy układu odpornościowego.

Czarne zabarwienie języka

Język z czarnym nalotem to znak, że nasze nerki nie pracują prawidłowo.

Naloty na języku

Biały nalot

Biały nalot na języku może świadczyć o wychłodzeniu organizmu. Pojawia się głównie w okresie jesieni, gdy nasz organizm traci ciepło, które zmagazynował w lecie. Biały nalot na języku występuje również przy chorobach infekcyjnych i gorączce.

Szary nalot

Szary nalot na języku może sygnalizować choroby układu pokarmowego lub schorzenia wątroby.

Brązowy nalot na języku

Z kolei brązowy nalot najczęściej występuje na językach nałogowych palaczy. Może być również oznaką chorób układu oddechowego.

Żółty nalot

Żółty nalot zazwyczaj pojawia się w okresie letnim. Sygnalizuje przegrzanie organizmu lub chorobę wrzodową. Pojawia się również, gdy jemy dużo pikantnych przypraw.

O czym świadczy obolały lub piekący język?

Gdy nasz język boli, to ważny sygnał, że organizmowi brakuje żelaza, witaminy B6 lub PP. Natomiast piekący język świadczy o tym, że w żołądku jest mało soków trawiennych. Ten symptom może towarzyszyć również innym dolegliwościom żołądkowym.

Warto pamiętać, że na wygląd naszego języka wpływa również przyjmowanie niektórych leków. Po zażywaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych na języku mogą pojawić się czerwone krostki. Po sterydach język jest obrzęknięty i czerwony.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy