O jakich chorobach świadczy przewlekły ból gardła?
Ból gardła najczęściej wiąże się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Dopada nas szczególnie często jesienią i zimą, gdy organizm jest osłabiony. Jednak zdarza się też, że ból gardła ma charakter przewlekły albo pojawia się podczas przełykania pokarmów. Tego typu symptomów nie należy nigdy ignorować, ponieważ mogą świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, krążeniowego czy hormonalnego, a nawet nowotworze. Jak rozróżnić niegroźny ból gardła spowodowany infekcją od symptomów poważnych chorób?
Ostry ból gardła najczęściej wiąże się z infekcjami górnego układu oddechowego. W 90% odpowiedzialne są za nie wirusy. Typowe objawy zakażenia wirusowego to ból gardła utrudniający przełykanie, katar, kaszel, osłabienie, ból głowy, stan podgorączkowy lub niewielka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Na przekrwionych migdałkach można zaobserwować niewielkie pęcherzyki z płynem. Infekcja powinna minąć samoistnie po 5-7 dniach. Ostry i silny ból gardła mogą też wywołać bakterie. Mówimy wtedy o anginie, którą leczy się antybiotykami. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką (ponad 38 stopni), powiększonymi węzłami chłonnymi, brakiem kaszlu oraz ropnym nalotem na migdałkach. Zarówno wirusowe, jak i leczone antybiotykami bakteryjne zapalenie migdałków powinno ustąpić po maksymalnie 10 dniach. Ból gardła występuje także przy wielu chorobach zakaźnych, takich jak ospa wietrzna, odra, mononukleoza zakaźna czy szkarlatyna. Jeśli ból gardła ma charakter przewlekły, może się on wiązać z innymi schorzeniami.
Przewlekły ból gardła jest też mało charakterystycznym objawem niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy. Chorzy często skarżą się na zmęczenie, bóle mięśni, a także zaburzenia połykania i uczucie zatrzymywanego na gardle pokarmu, a to częsty objaw neuropatii cukrzycowej. Inne charakterystyczne symptomy cukrzycy to częste oddawanie moczu, ciągłe uczucie pragnienia oraz problemy ze skórą (tendencja do powstawania wrzodziejących i trudno gojących się ran).
Przewlekłym bólem gardła objawia się również podostre zapalenie tarczycy, które poprzedzone jest najczęściej infekcją górnych dróg oddechowych. Uważa się, że jego przyczyną może być wirus świnki, grypy czy odry. Pierwsze objawy to silny ból szyi promieniujący do gardła (nasilający się przy połykaniu), uszu i żuchwy, a także gorączka i zaburzenia pracy tarczycy.
Ból gardła rzadko kojarzony jest z problemami żołądkowymi, a jest to częsty objaw refluksu żołądkowego-przełykowego. Powodem jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. O chorobie świadczy zgaga (piekący ból promieniuje także na gardło), nudności, czkawka, odbijanie, brak apetytu i ciągłe uczucie pełności w brzuchu. Refluks rozwija się najczęściej na skutek urazów mechanicznych (nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku), po ciąży, a także u osób palących i otyłych.
Ból gardła a nowotwór
Przewlekłego bólu gardła (zwłaszcza jednostronnego o nasilającym się charakterze) nie wolno ignorować, zwłaszcza gdy towarzyszy mu chrypka, duszności oraz trudności w połykaniu. Może być to objaw nowotworu gardła lub krtani. Inne niepokojące symptomy to zmiana barwy głosu, nieprzyjemny zapach z ust i uczucie ciała obcego na gardle. Przewlekły ból gardła towarzyszy też czasem białaczce i chłoniakowi.
Inne schorzenia
Przewlekły ból gardła może się też wiązać z innymi schorzeniami, najczęściej to efekt krzywej przegrody nosowej, a co za tym idzie wysuszonej śluzówki nosa i gardła (ból gardła pojawia się wtedy najczęściej rano, po przebudzeniu), stanu zapalnego zatok, awitaminozy, przewlekłego zapalenia migdałków oraz alergii. Przyczyną mogą być też infekcje jamy ustnej (zapalenia dziąseł, próchnica itp.).