Obalamy cztery szkodliwe mity o menopauzie

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Super
relevant
1
Udostępnij

Okres przekwitania to stan, który przeżyje każda kobieta. Mimo że problem jest powszechny, narosło wokół niego wiele przesądów. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

Menopauza to nie choroba, a naturalny okres w życiu każdej kobiety
Menopauza to nie choroba, a naturalny okres w życiu każdej kobiety123RF/PICSEL

Menopauza to skutek zanikania aktywności jajników, wytwarzających żeńskie hormony płciowe. W efekcie tego procesu kobieta przestaje miesiączkować, a cały jej organizm przestawia się na inny tryb funkcjonowania.

1. Zaczyna się od uderzeń gorąca...  Niekoniecznie. 7 na 10 pań ich doświadcza, ale pozostałe - nie. Wczesne objawy menopauzy to uczucie zmęczenia, kłopoty ze snem, pamięcią i koncentracją, kołatanie serca, problemy  z trzymaniem moczu, wysuszenie skóry, sztywność stawów i mięśni. Często je ignorujemy lub wiążemy z chorobami. Lekarz może wtedy zlecić badania hormonów płciowych we krwi. Zapowiedź menopauzy to mało estrogenów produkowanych przez jajniki, a dużo gonatropin wytwarzanych przez przysadkę, która stymuluje je do pracy.

2. To problem pań po pięćdziesiątce...  Nie! Przedwczesne wygasanie pracy jajników może spotkać młodą kobietę, np. w efekcie cukrzycy albo chemioterapii. Wprawdzie znaczna większość Polek wchodzi w ten okres tuż po 50., ale wiele doświadcza spadku żeńskich hormonów po 40. r.ż. Nie ma reguły, choć istnieje prawdopodobieństwo, że córka przeżyje menopauzę w tym wieku co mama. Ważny jest też styl życia, w tym palenie papierosów i picie alkoholu, długotrwały stres (to przyspiesza zmiany). 

3. Tylko preparaty z soją pomogą... Nieprawda. Na rynku jest wiele suplementów roślinnych, które zawierają wyciągi z koniczyny, pluskwicy groniastej, opornika łatkowatego, lnu. Lekarz może też zaproponować HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, która polega na podawaniu hormonów  doustnie, dopochwowo, w formie zastrzyków albo plastrów. HTZ łagodzi przykre objawy, jak bezsenność, nocne poty, nerwowość, ale nie jest to terapia dla każdego:  np. panie, które przeżyły zatorowość lub zakrzepicę, nie mogą z niej skorzystać. Według nowych zaleceń należy ją rozpocząć jak najwcześniej, bo im później, tym mniej pomaga, a nawet może zaszkodzić.

4. Po menopauzie  nie trzeba chodzić do ginekologa. Bzdura! Opieka ginekologa jest konieczna, bo kobiety pozbawione ochrony żeńskich hormonów płciowych częściej zapadają na nowotwory i przeróżne stany zapalne. Specjalista może im zalecić leki, a gdy trzeba - pobrać wycinek tkanek do badań. Szybkiej interwencji ginekologicznej wymaga zwłaszcza krwawienie (nawet plamienie) z dróg rodnych po menopauzie.

Pamiętaj, że to nie choroba! To naturalny okres w życiu kobiety, która jednak potrzebuje wtedy opieki lekarza, bo w jej organizmie wiele się zmienia. Lekarz może też doradzić, jak łagodzić niemiłe objawy klimakterium, np. uderzenia gorąca, czy wahania nastroju.

Jeśli tyjesz... Nie panikuj. To normalne, że w czasie przekwitania zwalnia metabolizm, za to rośnie apetyt, a organizm magazynuje więcej tłuszczu na brzuchu. Trzeba jeść co najmniej 200 kcal mniej niż dotychczas: więcej warzyw niż mięsa, mało cukru. I więcej się ruszać.

Tina
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
1
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Super
relevant
1
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na