Objawy najczęściej występujących nowotworów
Nowotwory, które wciąż plasują się na pierwszym miejscu najgroźniejszych chorób naszych czasów, często zwane są "podstępnymi". Dlaczego? Powód jest prosty - ich objawy zazwyczaj są mało charakterystyczne lub pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby, gdy szanse na wyleczenie są znikome. Zmęczenie, wysypka, kaszel lub bóle brzucha utożsamiamy przecież z popularnymi i z pozoru niegroźnymi dolegliwościami. Jednak, gdy utrzymują się one około miesiąca, mogą sygnalizować coś poważniejszego, a nawet śmiertelnego. Jak rozpoznać raka płuc, jelita grubego czy jajników? Jakich objawów nie można bagatelizować? Oto najczęstsze symptomy nowotworów, na które najczęściej chorujemy.
Nowotwór płuc jest jednym z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów. Jego objawy początkowe można pomylić z przeziębieniem, ponieważ chory nieustannie kaszle i miewa stany podgorączkowe. Nie bez powodu nazywany jest "podstępnym nowotworem". Dopiero w zaawansowanej postaci z płuc chorego zaczyna wydobywać się krew - charakterystyczny objaw. Do typowych symptomów raka płuc możemy zaliczyć również:
* ogólne zmęczenie;
* nawracające zapalenie płuc;
* trudności z oddychaniem;
* bóle karku i klatki piersiowej:
* zaburzony rytm serca;
* nudności;
* brak apetytu.
Szczególnie nie należy bagatelizować długo utrzymującego się kaszlu, duszności, a także osłabienia organizmu.
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy
Rak jelita grubego oraz rak odbytnicy również należą do grupy najczęściej występujących nowotworów. Co roku zabijają ponad 50 tysięcy osób. O wiele częściej diagnozowane są natomiast u kobiet. Ich objawy mogą być mylone z zatruciem pokarmowym lub z tzw. zespołem jelita drażliwego. Co zatem może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się nowotwór? Oto najpopularniejsze objawy raka jelita grubego oraz odbytnicy.
* zaburzone trawienie (nieregularne wypróżnianie się, biegunki, wzdęcia);
* silne bóle w dolnej okolicy brzucha;
* kolka jelitowa;
* ból krocza;
* krew w stolcu.
Z kolei nowotwór męski, czyli rak prostaty, już we wczesnej fazie może sygnalizować poważne schorzenie. Mowa głównie o problemach z oddawaniem moczu. Objawy zaawansowanej choroby to zazwyczaj:
* zakażenie dróg moczowych;
* trudności z oddawaniem moczu;
* ból podczas oddawaniu moczu;
* nieustanne poczucie nieopróżnionego pęcherza;
* krwawienie z odbytu;
* częste bóle w podbrzuszu;
* zaburzenia wzwodu;
* obecność krwi w spermie.
Czerniak
Czerniak to nowotwór skóry, który objawia się przede wszystkim nienaturalnymi zmianami w obrębie znamion na skórze. Lekarze podkreślają, że każda zmiana powinna budzić niepokój u osoby, która posiada znamiona. Te najczęstsze to:
* zgrubienie;
* zmiana koloru siny;
* krwawienie;
* świąd;
* wyraźna zmiana kształtu znamion.
Osoby, na których ciele występuje wiele znamion, powinny regularnie je obserwować, a wszelkie niepokojące zmiany w ich obrębie konsultować z lekarzem.
Chłoniak
Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego, którego objawy bardzo często mylone są z przeziębieniem lub grypą, ale nie tylko. Symptomy sygnalizujące chłoniaka bywają również utożsamiane z atopowym zapaleniem skóry lub mononukleozą. Objawy, które występują u większości chorych, to:
* powiększone węzły chłonne;
* zmęczenie;
* nadpotliwość;
* uderzenia gorąca w nocy;
* swędzenie całego ciała;
* znaczna utrata masy ciała;
* niedrożność nosa;
* podwyższona temperatura ciała (w odróżnieniu od grypy pojawia się na chwile i spada do prawidłowego poziomu).
Lekarze zalecają zgłosić się do specjalisty, gdy objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.
Pierwsze objawy raka piersi pojawiają się na skórze. Niestety wiele kobiet je bagatelizuje, utożsamiając je z naturalnymi zjawiskami, jak np. uczulenie czy przybranie na wadze - w przypadku powiększenia się piersi. Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, gdy:
* skóra wokół piersi jest zaczerwieniona;
* na skórze pojawiły się owrzodzenia;
* brodawki bolą podczas ich dotykania;
* piersi znacząco różnią się od siebie wielkością;
* żyły wokół piersi są rozszerzone.
Jeśli większość z tych objawów zaobserwujemy w okolicach swoich piersi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Rak jajnika
Nowotwór jajnika nie bez powodu nazywany jest "cichym zabójcą". Jego charakterystyczne objawy odczuwalne są dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Niestety, im później wykryty nowotwór, tym mniejsza szansa na jego wyleczenie. Jakie symptomy powinny zapalić czerwone światło w głowie kobiety?
* częste oddawanie moczu;
* infekcje okolic intymnych;
* ból podczas stosunku;
* problemy trawienne;
* brak apetytu;
* bóle kręgosłupa;
* nabrzmiały brzuch;
* ogólne zmęczenie.
Jeśli wyżej wspomniane symptomy utrzymują się powyżej miesiąca, należy wykonać badania pod kątem nowotworu.
Nowotwór szyjki macicy
Rak szyjki macicy, niestety, podobnie jak nowotwór jajników, zauważalne objawy daje dopiero w zaawansowanej postaci. Symptomy, które charakteryzują ten nowotwór to:
* obfite upławy;
* krwawienie między miesiączkami;
* krwawienie podczas stosunku;
* ból podczas stosunku i w podbrzuszu;
* krwawienie po okresie przekwitania;
* ból podczas oddawania moczu;
* częste bóle w okolicach brzucha.
Białaczka
Białaczka, czyli nowotwór krwi, najczęściej diagnozowana jest właśnie poprzez badania krwi. Pojawia się bez względu na wiek. Można wyróżnić jej kilka odmian:
* ostrą białaczkę szpikową;
* ostrą białaczkę limfoblastyczną;
* przewlekłą białaczkę szpikową;
* przewlekłą białaczkę limfatyczną.
Objawy białaczki zależne są od jej rodzaju. Wczesne symptomy utożsamiane są jednak ze zmęczeniem czy przewlekłym stresem. Białaczka ostra zazwyczaj ma gwałtowny przebieg, a objawy są bardzo silne. Wraz z rozwojem choroby pacjentowi gwałtownie pogarsza się samopoczucie. Towarzyszą mu przyspieszone tętno i oddech, szumy uszne i zawroty głowy. Pojawiają się również krwotoki z nosa. Skóra chorego przybiera jasny kolor i pokryta jest niewielkimi siniakami. Często występującym symptomem są również białe naloty na języku.
Białaczka limfoblastyczna objawia się bardzo podobnie do ostrej białaczki szpikowej. Chory odczuwa ciągłe zmęczenie, często pojawia się gorączka, a także bladość skóry, bóle brzucha, krwotoki czy nocne poty. Objawy te szybko uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie.
Z kolei przewlekła białaczka szpikowa objawia się silnym uciskiem w nadbrzuszu, który wywołany jest powiększeniem śledziony. Ponadto, chory cierpi wówczas na anemię. Permanentnie dokuczają mu gorączka oraz bóle kości.
Ostatni typ białaczki - tzw. przewlekłej limfatycznej również charakteryzują nieustające zmęczenie i poty nocne. Ponadto, chory odczuwa silne duszności, na jego ciele pojawiają się zakażenia, a w organizmie rozwijają się stany zapalne w wyniku jego osłabienia.
Jeśli któreś z wyżej wymienionych objawów utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie bez powodu niektóre z nowotworów zwane są "podstępnymi". Ich objawy mogą zostać niezauważone lub zwyczajnie zbagatelizowane. W efekcie choroba postępuje, a z każdym dniem maleją szanse na jej wyleczenia.