Reklama

Objawy niedoboru testosteronu u mężczyzn

Czujesz, że brakuje ci energii i siły, którą zawsze miałeś? Jesteś przygnębiony, masz obniżone libido i brak ci apetytu? Te oznaki mogą sygnalizować coś poważniejszego niż tylko przemęczenie. To charakterystyczne symptomy niedoboru testosteronu, który może przerodzić się w zespół niedoboru testosteronu. Sprawdź, jakie objawy charakteryzują ten problem i jak z nim walczyć.

Za co odpowiedzialny jest testosteron?

Testosteron to najważniejszy hormon męski. Jest produkowany głównie w jądrach i odgrywa ważną rolę w rozwoju wielu męskich cech fizycznych. Odpowiada m. in. za:

• popęd seksualny;

• produkcję nasienia;

• utrzymanie właściwej masy mięśniowej i siły mięśni;

• rozkład tkanki tłuszczowej i masy kostnej.

Niedobór tego ważnego hormonu może powodować dokuczliwe objawy i wyraźnie zaburzać zdrowe funkcjonowanie mężczyzny.

Klasyczne objawy spadku testosteronu we krwi

Ciągłe zmęczenie

Jedną z cech charakterystycznych niedoboru testosteronu jest brak energii. Mężczyzna czuje się ciągle zmęczony, nawet wtedy, gdy regularnie się wysypia. Następstwem braku energii może być depresja.

Reklama

Przybranie na wadze

Jeśli przybrałeś na wadze bez konkretnej przyczyny, może być to skutek niskiego poziomu testosteronu. To bardzo często objaw zaburzeń hormonalnych, który występuje nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet.

Osłabione libido

Obniżony testosteron objawia się również w postaci niskiego libido i problemów z osiągnięciem podniecenia seksualnego. Mężczyzna nie odczuwa przyjemności seksualnej i nie ma ochoty na seks. W konsekwencji, w jego mózgu spada poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który wydzielany jest podczas podniecenia seksualnego.

Utrata wzrostu i masy mięśniowej

Utrata wzrostu może być związana z niskim poziomem gęstości mineralnej kości. Przyczyną jest oczywiście zbyt niski poziom testosteronu. Podobnie jest z masą mięśniową, za której wzrost również odpowiedzialny jest najważniejszy męski hormon. Jeśli mimo ćwiczeń jej nie przybywa, to znak, że możesz mieć obniżony testosteron.

Słabe włosy i paznokcie, ziemista cera

Wypadanie włosów, łamliwe paznokcie oraz szara, ziemista cera to ważne objawy, które często sygnalizują niedobór testosteronu. Jeśli problemy skórne i wypadanie włosów są nasilone, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Obniżony nastrój, rozdrażnienie

Spadek testosteronu wywołuje również doskwierające objawy psychiczne. Najczęściej występujące to: lęk, stany depresyjne, brak motywacji, rozdrażnienie, frustracja, agresja, które mogą prowadzić do zachować autoagresywnych. Jeśli są bardzo dokuczliwe, zaleca się skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem

Niedobór testosteronu powoduje również problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, utrudniając pracę i naukę. Problemy z szybkim myśleniem to również objaw zbyt niskiego poziomu testosteronu we krwi.

Zbyt niski poziom testosteronu we krwi może być również przyczyną poważnych schorzeń, m. in. chorób serca, cukrzycy, osteoporozy czy problemów z tarczycą. Nie należy zatem ignorować objawów, które mogą sygnalizować zaburzenie hormonalne.

Leczenie niedoboru testosteronu

Leczenie niedoboru testosteronu polega zazwyczaj na przyjmowaniu hormonów w różnej postaci. Coraz rzadziej stosuje się popularne kiedyś tabletki i zastrzyki. Zdrowsze i równie skuteczne są np. plastry lub żele z testosteronem. Terapia hormonalna trwa minimum pół roku. W zależności od efektów przedłuża się ją lub zwiększa dawkę hormonów. Taki rodzaj leczenia jest zazwyczaj dobrze tolerowany, choć w niektórych przypadkach pojawiają się jego skutki uboczne, m. in.:

• reakcja alergiczna na stosowany lek lub preparat;

• tkliwość piersi, obrzęk lub widoczny rozwój tkanki piersiowej;

• trądzik, skłonność do łojotoku, zwiększone owłosienie ciała;

• zmniejszenie liczby plemników i wielkości jąder.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy niedoboru testosteronu, jak najszybciej udaj się do lekarza i wykonaj badania krwi. Im wcześniej zareagujesz, tym szybciej wrócisz do formy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy