Reklama

Obniżamy cholesterol – naturalnie

Substancja, która w naturalny sposób znajduje się w ludzkim organizmie i odgrywa kluczową rolę w prawidłowym przebiegu procesów życiowych. Jest niezbędna do utrzymania czynności układu nerwowego, a także skóry, mięśni, wątroby, jelit i serca.

Skąd zatem czarny pijar, który tak skutecznie przylgnął do cholesterolu? Groźna dla zdrowia i życia jest hiperlipidemia - zwiększenie ilości cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi. Może ona skutkować rozwojem miażdżycy - czymś, co wielu traktuje jako żółtą kartkę ostrzegawczą i nierzadko bagatelizuje. Mamy w zwyczaju lekceważyć choroby, którym nie towarzyszy ból, ten jest najskuteczniejszą metodą dyscyplinującą. Zdarza się więc, że organizm wystawi czerwoną kartkę: zwężone tętnice (złogi cholesterolu zwężają stopniowo ich światło) utrudniają dopływ krwi do serca i powodują jego niedokrwienie. Jeśli dojdzie do całkowitego zablokowania tętnic - konsekwencją będzie zawał.

Reklama

Decydujące 20 procent

Podwyższony poziom cholesterolu - hipercholesterolemia - może być uwarunkowana genetycznie albo spowodowana złym odżywianiem i niehigienicznym trybem życia. Faktem jest, że zaledwie jedna piąta cholesterolu krążącego we krwi pochodzi ze spożywanych pokarmów - pozostała jest wytwarzana przez wątrobę. Jest to jednak wystarczająca ilość, aby sprowokować poważne kłopoty zdrowotne, jeśli nie przestrzegamy zasad zdrowego żywienia. Cholesterolu dostarczamy wyłącznie z produktami odzwierzęcymi, takimi jak: pełne mleko, sery, mięso i jaja.

Rynek farmaceutyczny oferuje nam pełną paletę produktów na obniżenie poziomu cholesterolu. Pamiętajmy jednak - nie ma leku, który nie miałby działań niepożądanych. Preparaty farmaceutyczne, których zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu, są zazwyczaj bardzo skuteczne - niemniej drastyczne obniżanie poziomu cholesterolu jest niebezpieczne - sprzyja między innymi rozwojowi stanów depresyjnych.

Lekarz leczy, natura uzdrawia

Najprostsze metody przynoszą najlepsze rozwiązania. Zmiana sposobu żywienia może być ciekawą podróżą w krainę nowych smaków. Jeśli coś szkodzi twojemu zdrowiu, odstaw to. Nie zajadaj pastylką, która ma zneutralizować niszczycielski wpływ tego produktu na twój organizm. Wydaje się takie nielogiczne, a jednak tak często w to brniemy.

Warto zrewidować dietę i zrezygnować z tłustych, mięsnych potraw. Oczami wyobraźni widzę grymas niezadowolenia na wielu twarzach: "Ale przecież ja to lubię!"

A skąd wiesz, że nie polubisz czegoś nowego? Nikt z nas nie urodził się z miłością do kotleta schabowego. Nasze kubki smakowe mają zdolność zapamiętywania, stąd możemy nauczyć się lubić coś, co będzie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto dać sobie szansę: wprowadzić do jadłospisu więcej warzyw i owoców; postawić na rośliny strączkowe, a jeśli będzie potrzeba, wesprzeć dietę lekami roślinnymi. Korzystne będą zioła, które zawierają śluzy roślinne: nasiona babki płesznik, babki jajowatej oraz nasiona lnu. Do normalizacji poziomu cholesterolu przyczynią się również: czosnek, karczoch czy kozieradka.

Nikogo nie zmusimy do troski o zdrowie. Warto sobie jednak uświadomić, że konsekwencje zaniedbań ponosi nie tylko pacjent. Choruje z nim cała rodzina.

Ewa Koza, mamsmak.com 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cholesterol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy