Reklama

Obrzęki ciała - sprawdź, jak im zapobiec

Przez nie czujemy się kiepsko we własnym ciele. Jeśli nie poradzisz sobie z nimi sama, pomoże ci lekarz. Obrzęki to sygnał, że w naszym ciele gromadzi się zbyt wiele wody. Mogą występować w jednym miejscu lub obejmować różne części ciała.

Często dokuczają nam, gdy na zewnątrz jest gorąco: wtedy żyły rozszerzają się, a krew zalega w dolnych partiach ciała. Niekiedy jednak mogą być sygnałem choroby. Sprawdź, jak to rozpoznać.

Efekt wahania hormonów

Wiele kobiet narzeka na obrzęki tuż przed owulacją oraz tuż przed miesiączką.Waga może wskazywać nawet 1– 2 kg więcej niż zwykle.

Przyczyny - obrzęki bywają efektem działania hormonów, głównie progesteronu aktywnego przed owulacją. Jego zadaniem jest przygotowanie organizmu kobiety do zapłodnienia.

Gdy do niego nie dochodzi, hormon ten może powodować zatrzymanie wody w tkankach. Uczucie ciężkości przed okresem to też sprawka hormonów – estrogenów.

Reklama

Rozwiązanie - jeśli obrzęki zdarzają się często, poproś ginekologa o skierowanie na badania hormonalne. Pij dużo wody i herbatek ziołowych. To pomoże pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.

W aptekach jest wiele preparatów, które usuwają nadmiar wody z organizmu. Najskuteczniejsze są te naturalne: na bazie cykorii lub wyciągu z zielonej kawy.

Skutek złego odżywiania

Jeśli zrobiłaś badania hormonalne i nie wykazały one żadnych nieprawidłowości, powodem obrzęków może być jedzenie produktów zatrzymujących wodę w organizmie.

Przyczyny - obrzękom sprzyja dieta bogata w sól. Jest jej dużo chociażby w przetworzonej żywności: frytkach, zupach w proszku, chipsach. Opuchliznę mogą też wywołać zawarte w nich barwniki i konserwanty.

Rozwiązanie - zadbaj o odpowiednią ilość witamin oraz minerałów w diecie. Wybieraj świeże owoce i warzywa, które mają m.in. sporo witaminy C (wzmacnia ona ścianki naczyń krwionośnych).

Sięgaj także po pełnoziarniste produkty. Zawierają dużo błonnika, który wchłania wodę i przyspiesza przemianę materii.

Uboczne działanie lekarstw

Zauważyłaś, że obrzęk pojawia się od razu po zjedzeniu jakiegoś produktu (np. orzeszków ziemnych)? To może być oznaka uczulenia! Zgłoś się do alergologa.

Mimo przestrzegania zdrowej diety i braku kłopotów z hormonami czujesz się ociężale? Warto pójść do lekarza. Choć same obrzęki nie są chorobą, mogą być objawem różnych dolegliwości.

Przyczyny - przyjrzyj się swojemu ciału i sprawdź, w jakich miejscach masz obrzęki. Opuchnięta twarz czasem świadczy o chorobach tarczycy i nerek, a gdy puchną dłonie – to może być sygnałem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Nagromadzenie wody w organizmie to niekiedy skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Obrzęki mogą powodować m.in. testosteron, hormony steroidowe, estrogeny, tabletki antykoncepcyjne, środki przeciwdepresyjne lub obniżające ciśnienie.

Rozwiązanie - obrzęki (zarówno te poranne, jak i narastające w ciągu dnia czy wieczorne) wymagają skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zaleci on odpowiednie badania lub od razu skieruje do specjalisty. Gdy obrzęki są spowodowane przez leki, poproś lekarza o ich zamienniki.

Dobre rady

Warto regularnie ćwiczyć. Ruch przyspiesza krążenie krwi. Mocniej też się pocimy, a wtedy usuwa my z organizmu nadmiar wody i toksyn.

Jeśli masz obrzęki, staraj się nie obciążać wątroby - to ona odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną. Prowadź kalendarzyk miesiączkowy. Łatwiej ustalisz, czy obrzęki mają związek z fazą cyklu.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć zmiany w budowie wielu narządów, m.in. nerek.

Konsultacja: dr Grzegorz Prasałek, internista

Naj
Dowiedz się więcej na temat: obrzęki ciała | skutek | USG | obrzęk | waga | Prasa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy